Britský premiér Boris Johnson najal ako vládneho poradcu bývalého šéfa spoločnosti Tesco Davida Lewisa. Na starosť bude mať vyriešenie problémov v dodávateľských reťazcoch, ktoré v posledných mesiacoch spôsobujú problémy britskej ekonomike. Podľa agentúry Reuters to vo vyjadrení uviedla Johnsonova kancelária.

Lewis bude podľa vlády radiť Johnsonovi a ministrovi Stephenovi Barcleymu ohľadom krokov, ktoré je potrebné urobiť na okamžité zlepšenie situácie, ale aj o dlhodobých zmenách v dodávateľských reťazcoch. Lewis bude tiež spolupracovať s ďalšími vládnymi činiteľmi na riešení akútnych a krátkodobých problémov.

EBE 10 New York - Britský premiér Boris Johnson označil nadchádzajúcu novembrovú klimatickú konferenciu OSN v škótskom Glasgowe (COP26) za jednu z posledných šancí ľudstva na zmenu v prístupe k riešeniu klimatickej krízy. Vyjadril sa tak v stredu večer miestneho času v rámci všeobecnej rozpravy Valného zhromaždenia OSN v New Yorku. Svetových lídrov pritom vo svojom prejave vyzval na znižovanie emisií uhlíka. Na snímke britský premiér Boris Johnson počas vystúpenia na 76. Valnom zhromaždení OSN v
Neprehliadnite

V Británii chýbajú pracovné sily, ale gastarbeiterov z východu EÚ Johnson naspäť nechce

Súčasťou jeho pracovnej náplne bude „prichádzať na príčiny súčasných prekážok a preventívne predchádzať tým budúcim", uviedla premiérova kancelária.

V Británii nastal po odchode z Európskej únie nedostatok pracovníkov, čo ešte zhoršila pandémia covidu-19.

V krajine tým vznikli zásadné medzery v dodávateľských reťazcoch, niektoré časti krajiny sa v posledných týždňoch potýkali napríklad s nedostatkom paliva na čerpacích staniciach, inde preriedili regály supermarketov vzhľadom na nedostatok hydiny, bravčového mäsa či sýtených nápojov. To všetko podľa Reuters ohrozuje zotavenie ekonomiky po dlhých uzáverách spôsobených šírením koronavírusu.

Tesco je najväčším obchodným reťazcom v Británii. Lewis, pôvodne manažér vo firme Unilever, do Tesca nastúpil v roku 2014, kedy sa nachádzalo v zlej ekonomickej situácii. Vedenie firmy opustil vlani v októbri s tým, že sa mu z nej opäť podarilo urobiť lídra na trhu britských supermarketov.

Lewisa do novej funkcie vymenovali na obdobie do konca tohto roka.