Ukázali to v piatok spresnené údaje britského štatistického úradu ONS.

Podľa spresnených výsledkov sa hrubý domáci produkt Spojeného kráľovstva v posledných troch mesiacoch 2022 mierne zvýšil, o 0,1 percenta, oproti predchádzajúcim trom mesiacom, keď medzikvartálne klesol o 0,1 percenta. Rýchly odhad pritom signalizoval, že ekonomika nezaznamenala vo 4. štvrťroku 2022 žiadny rast.

ONS ďalej uviedol, že spotreba domácností vzrástla o 0,2 percenta (-0,3 percenta v 3. štvrťroku), vďaka vyšším výdavkom na cestovný ruch, dopravu a bývanie. A to aj napriek tvrdohlavo vysokej inflácii a stúpajúcim nákladom na pôžičky.

„Ekonomika fungovala v druhej polovici minulého roka o niečo lepšie, ako sa pôvodne odhadovalo, pričom revidované údaje ukazujú, že telekomunikáciám, stavebníctvu a výrobe sa v poslednom štvrťroku darilo viac než sa pôvodne predpokladalo,“ uviedol Darren Morgan z OSN.

Dominantný sektor služieb v Británii vzrástol o 0,1 percenta, k čomu prispel takmer 11-percentný skok aktivity cestovných kancelárií.

A zároveň disponibilný príjem domácností sa po štyroch po sebe nasledujúcich štvrťrokoch poklesu v závere minulého roka zvýšil o 1,3 percenta vďaka vládnej schéme podpory účtov za energie.

No zároveň podnikové investície v sledovanom období klesli medzikvartálne o 0,2 percenta.

Minister financií Jeremy Hunt začiatkom tohto mesiaca oznámil nové stimuly na povzbudenie firiem, aby investovali, aj keď daňové úľavy sú menej štedré ako predchádzajúca schéma. A prichádzajú pred zvýšením dane z príjmu právnických osôb v apríli.

ONS dodal, že výkon britskej ekonomiky vo 4. štvrťroku 2022 bol stále o 0,6 percenta nižší ako na na konci roka 2019. Spojené kráľovstvo je tak jediná ekonomika skupiny G7 (sedem najbohatších ekonomík sveta), ktorá sa ešte nezotavila z pandémie ochorenia covid-19.

Ďalšie dôležité správy

Ilustračná fotografia
Neprehliadnite

Produkcia áut v Británii sa vo februári výrazne zvýšila, prispel aj trh EÚ