Britská centrálna banka (BoE) sprísnila menovú politiku najagresívnejšie za 33 rokov, keď zdvihla svoju kľúčovú úrokovú sadzbu o 75 bázických bodov na 3 percentá.

Ide o najvýraznejšie zvýšenie kľúčovej sadzby Bank of England v jednom kroku od roku 1989.

Dôvodom je vysoká inflácia, ktorá sa v septembri zrýchlila na 10,1 percenta. BoE očakáva, že tempo rastu cien dosiahne vrchol na úrovni 11 percent v tomto kvartáli a v strednodobom horizonte zostane nad desiatimi percentami.

BoE tiež varovala, že britská ekonomika sa už nachádza v recesii, ktorá môže trvať až do polovice roka 2024. Zhoršená situácia v ekonomike spôsobí nárast nezamestnanosti, ktorá by koncom roka 2025 mohla dosiahnuť 6,5 percenta, čo je takmer dvojnásobok v porovnaní s aktuálnymi 3,5 percentami.

Banka vo svojom vyhlásení uviedla, že pre trvalý návrat tempa rastu cien smerom k jej inflačnému cieľu zrejme bude musieť sadzby ešte zvýšiť. BoE však predpokladá, že ich vrchol bude nižší, než aktuálne počítajú finančné trhy. Trhy pred dnešným rozhodnutím očakávali, že kľúčová sadzby sa dostane až na okolo 4,75 percenta.

Ďalšie dôležité správy

KK33 Washington - Na snímke šéf Americkej centrálnej banky (Fed) Jerome Powell hovorí počas tlačovej konferencie vo Washingtone 4. mája 2022. Fed v snahe o skrotenie inflácie zrýchlila tempo sprísňovania menovej politiky a zvýšila úrokové sadzby najrazantnejšie za vyše dve desaťročia. FOTO TASR/AP
Federal Reserve Board Chair Jerome Powell speaks during a news conference at the Federal Reserve, Wednesday, May 4, 2022 in Washington. The Federal Reserve intensified its drive to curb the worst infla
Neprehliadnite

Fed opäť zvýšil úroky o 0,75 percentuálneho bodu, naznačil však spomalenie