V Británii začína v utorok štrajk 40 000 železničiarov štátnej spoločnosti Network Rail a 13 ďalších prevádzkovateľov železníc. Štrajk bude pokračovať vo štvrtok a v sobotu.

V utorok spoločne so železničiarmi chcú štrajkovať aj zamestnanci spoločnosti Transport for London (TfL), ktorá prevádzkuje londýnske metro. Ide o najväčší železničný štrajk od roku 1989, píše stanica BBC.

Namiesto siedmich percent ponúkli len dve

Štrajk bol vyhlásený po tom, čo v pondelok zlyhalo rokovanie medzi zástupcami železničných spoločností a zväzom britských železničných, námorných a dopravných odborov (RMT).

Odborári požadujú aspoň sedempercentné zvýšenie miezd, ktoré by vyvážilo zvýšené životné náklady. Zamestnávatelia ale ponúkli len dve percentá s možným navýšením o ďalšie percento, pokiaľ budú odbory súhlasiť s navrhovanými škrtmi a zmenami v pracovných postupoch.

Generálny tajomník RMT Mick Lynch povedal BBC, že škrty vo výške štyroch miliárd libier v rozpočtoch železničných prevádzkovateľov aj londýnskeho dopravného podniku povedú k prepúšťaniu, zmrazovaniu miezd aj k nižším dôchodkom.

Haighová označila vyjednávania za „švindle“

Minister dopravy Grant Shapps poslancom povedal, že vláda už nemôže železničným odborom tolerovať spôsob, ktorým využívajú svoje právo na štrajk ,,bez ohľadu na to, ako narušia práva ostatných".

Shapps ďalej uviedol, že riešením by bol zákon, ktorý nariadi železničným spoločnostiam zachovať základný stav zamestnancov aj počas štrajku.

Žiadny zástupca vlády sa nezúčastnil rokovaní medzi zamestnávateľmi a odbormi. Tieňová ministerka dopravy Louisa Haighová označila vyjednávanie za ,,švindle", ktoré vládni ministri vopred predurčili na zlyhanie, píše BBC.

Spoločnosť Network Rail vyzvala cestujúcich, aby jazdili vlakom len v najnutnejších prípadoch, a vydala špeciálny cestovný poriadok platný do nedele, podľa ktorého bude v prevádzke asi 20 percent spojov.

Železničná doprava bude obmedzená do konca týždňa aj mimo štrajkových dní a očakávajú sa dopravné zápchy na cestách.

Ďalšie dôležité správy

PK 4 Krivolak - Britskí vojaci zo 16. leteckej brigády počas vojenských cvičení NATO Swift Response 22 (Rýchla odozva) ponad armádnym výcvikovým areálom Krivolak v centrálnej časti Severného Macedónska vo štvrtok 12. mája 2022. Cvičenia sú zamerané na preukázanie pripravenosti nasadenia pozdĺž východnej hranice NATO a zahŕňajú napríklad zoskoky s padákom na rôznych miestach krajiny. Na manévroch sa zúčastňuje zhruba 10.000 vojakov z 19 krajín. FOTO TASR/AP

British soldiers from the 16 Air Assau
Neprehliadnite

Veľká Británia sa musí pripraviť na vojnu, tvrdí bývalý veliteľ špeciálnych síl