Británia vo štvrtok schválila reformu svojho azylového systému, ktorá okrem iného sprísňuje tresty pre pašerákov ľudí a nezákonných migrantov. Viaceré humanitárne a medzinárodné organizácie túto legislatívu kritizujú. TASR o tom informuje na základe správy agentúry AFP a tlačovej správy zverejnenej na oficiálnej webovej stránke britskej vlády.

Účinok proti pašerákom

Tento zákon o štátnej príslušnosti a hraniciach (Nationality and Borders Act) odradí osoby od nezákonného vstupu do Spojeného kráľovstva, bude mať účinok proti pašeráckym sieťam a urýchli vyhostenie osôb, ktoré nemajú právo na pobyt v Británii, uviedla na svojej webovej stránke britská vláda.

To odľahčí azylový systém, ktorý tak bude môcť poskytnúť väčšiu podporu osobám, ktoré ju naozaj potrebujú.

Britská ministerka vnútra Priti Patelová schválenie zákona označila za ,,medzník", ktorý vytvoril zmeny adekvátne 21. storočiu.

Prísnejšie tresty pre nezákonnú migráciu

Zákon sprísňuje tresty pre pašerákov obvinených z napomáhania nezákonnej migrácii. Prísnejším trestom odňatia slobody čelia aj všetky osoby, ktoré do krajiny prídu nezákonne. To však vyvoláva obavy, že by táto legislatíva mohla byť použitá proti žiadateľom o azyl, píše AFP.

Rwanda v apríli podpísala s Britániou dohodu, na základe ktorej bude prijímať migrantov žiadajúcich o azyl v Spojenom kráľovstve.

Ľudskoprávne skupiny a charitatívne organizácie podporujúce utečencov však tento plán kritizovali a niektoré organizácie upozorňujú, že voči britskej vláde podniknú právne kroky, píše AFP.

Šéf Úradu vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR) Filippo Grandi povedal, že nové zákony môžu byť v rozpore s medzinárodnými dohovormi o utečencoch, ktorých signatárskou krajinou je Británia.

Ďalšie dôležité správy

WA 75 Kyjev - Britský premiér Boris Johnson (vľavo) a ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj si podávajú ruky počas stretnutia v Kyjeve v sobotu 9. apríla 2022. FOTO TASR/AP

  

In this image provided by the Ukrainian Presidential Press Office, Ukrainian President Volodymyr Zelenskyy, right, and Britain's Prime Minister Boris Johnson shake hands during their meeting in Kyiv, Ukraine, Saturday, April 9, 2022. Boris Johnson has traveled to Ukraine to meet with President Volodymyr Zelenskyy in s
Neprehliadnite

Británia doviezla od začiatku invázie ruskú ropu za 220 miliónov libier, Johnson čelí kritike