Britská vláda podnikla prvé kroky k zmene takzvaného protokolu o Severnom Írsku, ktorý je súčasťou dohody o vystúpení Spojeného kráľovstva z EÚ, píše pre The Guardian holandská novinárka Caroline de Gruyterová. Mnoho Európanov to podľa nej zaskočilo, keďže Británia tento právny dokument s EÚ podpísala len pred dvomi rokmi a už sa ho pokúša negovať.

V rámci svojich vzťahov s EÚ sa Británia začína správať ako Rusko, pretože si jednostranne za pochodu vytvára nové skutočnosti, konštatuje de Gruyterová.

Poháňa ich frustrácia

Medzi tým, čo robí Rusko na Ukrajine, a tým, čo robí Spojené kráľovstvo v Severnom Írsku, však existuje mnoho očividných rozdielov, objasňuje holandská novinárka. Rusko začalo vojnu s cieľom eliminovať na Ukrajine európsky vplyv, zatiaľ čo Spojené kráľovstvo sa „len“ vydalo cestou vytvárania nevojenských prekážok.

Podľa de Gruyterovej však medzi týmito dvoma krajinami existujú aj určité podobnosti. Moskva a Londýn úmyselne porušujú medzinárodné zmluvy, ktoré podpísali, a z EÚ robia nepriateľa, aby vo väčšej miere mohli presadzovať svoje geopolitické ambície. Rusko a Spojené kráľovstvo sú vo vojne na Ukrajine protivníkmi, no ich správanie poháňa podobne hlboká a narastajúca frustrácia z ich vlastnej neschopnosti uplatniť si geopolitický vplyv, píše de Gruyterová.

Obe krajiny sa podľa novinárky nachádzajú na okraji Európy a vždy boli jednou nohou v nej a druhou zas von – geopoliticky, politicky či kultúrne. Takéto nejednoznačné postoje sú však politicky prospešné, konštatuje.

Obe krajiny sú takisto bývalými imperiálnymi mocnosťami, ktoré po stáročia hrali dôležitú úlohu v bezpečnostnej architektúre Európy, no zároveň mali väčšinu svojho územia a svojich záujmov mimo Európu. Tá pre ne bola iba jednou z mnohých figúrok na šachovnici geopolitického vplyvu.

EÚ vnímajú ako hrozbu

Členstvo v niektorých európskych štruktúrach bolo pre Moskvu a Londýn frustrujúcou skúsenosťou, pretože boli iba jednými z mnohých, vysvetľuje de Gruyterová a dodáva, že od roku 1945 bola Európa miestom ochrany malých štátov, kde museli všetci dodržiavať rovnaké pravidlá. Táto myšlienka sa však Londýnu a Moskve nikdy veľmi nepozdávala, keďže im je oveľa bližšia skôr mocenská politika.

V týchto štruktúrach sa obe krajiny podľa novinárky často cítili podceňované, zväzované a niekedy priam zosmiešňované. Tak sa začal ich postupný proces odklonu od Európy späť k duchom a fantáziám minulosti.

Brexit ani vojna na Ukrajine z neba len tak nespadli. Rusko a Spojené kráľovstvo sú v súčasnosti pripravené vytvoriť svet, v ktorom je rešpektovanie moci zákonom, a kde záleží na veľkosti ozbrojených síl a územia, tvrdí de Gruyterová.

Záverom dodáva, že Rusko aj Británia boli vždy radi svedkami toho, ako sa európske mocnosti navzájom oslabujú. Tento reflex im podľa nej zostal dodnes. EÚ je aj so svojimi nedostatkami presným opakom týchto stredovekých mocenských hier, a preto predstavuje pre ich zastarané vnímanie sveta výraznú hrozbu. Presne preto sa podľa de Gruyterovej v súčasnosti snažia podkopávať EÚ.

Ďalšie dôležité správy

PK 24 Brusel - Podpredseda Európskej komisie Maroš Šefčovič počas tlačovej konferencie v Bruseli v stredu 15. júna 2022. Európska únia si želá dobré a stabilné vzťahy s Britániou, k tomu je však nevyhnutné dodržiavať dohody. Vyhlásil to v pondelok podpredseda Európskej komisie Maroš Šefčovič v súvislosti s legislatívnym návrhom britskej vlády o zmene ustanovení v pobrexitovej obchodnej dohode týkajúcich sa Severného Írska. Šefčovič zároveň varoval, že Európska komisia zváži obnovenie konania voč
Neprehliadnite

Šefčovič potvrdil, že EÚ spúšťa právne konania voči Británii