Británia prisľúbila v stredu Ukrajine ďalšiu vojenskú pomoc v hodnote miliardy libier (1,16 miliardy eur), aby jej pomohla odraziť ruskú inváziu. TASR o tom informuje na základe správy agentúry AFP.

Nezískal to, v čo dúfal

Táto pomoc je podľa Británie prvým krokom, ktorý umožní Ukrajine ísť nad rámec jej úsilia pri „statočnej obrane" a posunúť sa smerom k „začatiu ofenzívnej operácie", aby získala späť stratené územie.

Britský premiér Boris Johnson uviedol, že útoky šéfa Kremľa Vladimira Putina proti Ukrajine „sú stále viac barbarské", keďže ruský líder „nezískal to, v čo dúfal a čo očakával, a každému začína byť jasné, že táto vojna je zbytočná".

Naďalej stáť za ukrajinským národom

„Britské zbrane, vybavenie a tréning pretvárajú ukrajinskú obranu proti tomuto útoku," citoval Downing Street Johnsona vo vyhlásení.

„Budeme naďalej stáť priamo za ukrajinským národom, aby sme zaistili, že Putin na Ukrajine neuspeje," vyhlásil britský premiér.

Británia bola jednou z prvých krajín, ktoré v reakcii na ruskú inváziu poskytli Ukrajine smrtiacu vojenskú pomoc v podobe protitankových striel. Ostrovná monarchia sa tiež angažuje v cvičení ukrajinských vojakov.

Po ohlásení nového balíka pomoci sa celková hodnota vojenskej podpory, ktorú Británia poskytla Ukrajine od začiatku vojny, vyšplhala na 2,3 miliardy libier (2,67 miliardy eur).

Ďalšie dôležité správy

Ruský prezident Vladimir Putin
Neprehliadnite

Rusko nemá problém so vstupom Fínska a Švédska do NATO, na hrozbu však zareaguje