Do Čierneho mora v máji zamieria britské vojnové lode, aby tak demonštrovali solidaritu s Kyjevom a spojencami z NATO v regióne. Informoval o tom v nedeľu denník The Sunday Times, ktorý sa odvoláva na zdroje z bristkého námorníctva. Správa prichádza v čase stupňujúceho sa napätia medzi Ukrajinou a Ruskom.

Do Čierneho mora podľa zdrojov zamieri torpédoborec triedy Daring s protilietadlovými raketami a protiponorková fregata triedy Duke. V prípade ohrozenia ruskými plavidlami ich budú pripravené podporiť bojové lietadlá F-35 Lightning a helikoptéry Merlin z lietadlovej lode HMS Queen Elizabeth. Tá zostane v Stredozemnom mori, pretože vstup lietadlových lodí do Čierneho mora zakazuje medzinárodná zmluva, píše The Sunday Times.

JB 35 Sibír - Ruský prezident Vladimir Putin sa chystá na jazdu v terénnom aute spolu s ruským ministrom obrany Sergejom Šojguom počas ich víkendovej návštevy tajgy na Sibíri 21. marca 2021. FOTO TASR/AP

In this photo made available on Sunday, March 21, 2021, Russian President Vladimir Putin poses for a photo at a tracked all-terrain vehicle, in a taiga forest in Russia's Siberian region in Russia. Putin and Russia Defense Minister Sergei Shoigu are spending this weekend in Siberia, said Kremli
Neprehliadnite

Vo Vrběticiach boli údajne zbrane smerujúce na Ukrajinu, tvrdí týždenník Respekt

Nedeľník tiež poukazuje na to, že britské plány kontrastujú s postupom Spojených štátov, ktorých prezident Joe Biden sa nedávno rozhodol zrušiť plánované vyslanie dvoch amerických vojnových lodí do Čierneho mora kvôli obavám z eskalácie napätia. V tejto súvislosti The Sunday Times upozorňujú, že náčelník britského generálneho štábu Nick Carter v piatok pripustil, že Londýn nesúhlasil s Bidenovým rozhodnutím stiahnuť do septembra vojenské jednotky z Afganistanu.

Rusko na východe Ukrajiny v oblastiach ovládaných  separatistami a na Kryme v poslednej dobe zhromaždilo veľké armádne sily. Kyjev varuje, že sústreďovanie ruských vojsk pri hraniciach s Ukrajinou znamená riziko ruskej ozbrojenej agresie. Moskva sa však bráni, že len chráni svoju bezpečnosť. Hovorca britského ministerstva obrany denníka The Sunday Times povedal, že Británia úzko spolupracuje s Ukrajinou pri monitorovaní situácie a naďalej vyzýva Rusko na deeskaláciu napätia.