Británia predĺži odklad zavedenia kontroly tovarov z Írska po brexite aj po 1. januári 2021, aby sa vytvoril priestor na rokovania s Európskou úniou. Vyhlásil to v stredu minister pre brexit David Frost.

Od 1. januára 2022 sa pritom mali zaviesť úplné colné deklarácie a kontroly. Obom stranám sa však stále nepodarilo dosiahnuť pokrok na rokovaniach o vyriešení problémov pri obchode v Severnom Írsku, britskej provincii, ktorá zostala členom európskej colnej únie. Kontroly tovarov tak prebiehajú na jeho hraniciach s Britániou.

KK14 Brusel - Americká ministerka financií Janet Yellenová a írsky minister financií Paschal Donohoe počas zasadnutia ministrov financií Euroskupiny  12. júla 2021 v Bruseli. FOTO TASR/AP
U.S. Treasury Secretary Janet Yellen, left, and Ireland's Finance Minister Paschal Donohoe pose prior to a meeting of the eurogroup finance ministers at the European Council building in Brussels on Monday, July 12, 2021. (AP Photo/Virginia Mayo)
Neprehliadnite

Írsko súhlasilo s dohodou o globálnej minimálnej firemnej dani

Frost povedal, že rozhovory o takzvanom Severnom Írskom protokole pravdepodobne nebudú „definitívne uzavreté" do 1. januára 2022.

Prvý let spoločnosti Ryanair z Dublinu do Košíc a späť sa uskutočnil v nedeľu 31. októbra 2021 na letisku v Košiciach. Ryanair spúšťa aj linku z Košíc do Viedne, prvý let je plánovaný v pondelok 1. novembra. Treťou novou destináciou Ryanairu z Košíc je linka do Varšavy. Na snímke cestujúci nastupujú na prvý odlet z letiska v Košiciach do Dublinu. FOTO TASR – Milan Kapusta
Neprehliadnite

Ryanair odchádza z burzy v Londýne, dôvodom sú vysoké náklady po brexite

„Vláda sa rozhodla, že správna vec je dočasne predĺžiť súčasné opatrenia na presun tovaru z Írska do provincie Severné Írsko tak dlho, kým budú prebiehať diskusie o protokole," uviedol Frost v písomnom vyhlásení pre parlament v Londýne.

Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová  a írsky premiér  Micheal Martin
Neprehliadnite

Brexit pocítilo aj Írsko a ďalšie štáty, z Bruselu dostanú milióny eur