Británia odporučila pre ľudí pod 40 rokov použitie inej vakcíny proti ochoreniu Covid-19 než tej od spoločnosti AstraZeneca. Dôvodom je nízke, ale možné riziko vzniku krvných zrazenín. S odkazom na britský výbor pre vakcináciu a imunizáciu (JCVI) o tom informovala agentúra Reuters. Odporúčania nijako neovplyvnia očkovaciu kampaň Spojeného kráľovstva, ktoré plánuje do konca júla ponúknuť aspoň prvú dávku vakcíny všetkým dospelým, uviedol zdravotnícky poradca vlády Jonathan Van-Tam.

„Náš harmonogram zásob vakcín podporuje zmenu navrhnutú JCVI, bez obmedzenia rozsahu a rýchlosti očkovania," uviedol Van-Tam. JCVI uviedlo, že odporúčanie odráža nízku mieru infikovaných v Británii aj dostupnosť prípravkov od spoločností Pfizer / BioNTech a Moderna a je teda špecifické pre britskú situáciu.

WA 28 Londýn - Britský premiér Boris Johnson počas tlačovej konferencie, na ktorej sa vyjadril k aktuálnej pandemickej situácii  v Londýne vo štvrtok 7. januára 2020. FOTO TASR/AP

 

Britain's Prime Minister Boris Johnson speaks during a media briefing on coronavirus, COVID-19, in Downing Street, London, Thursday Jan. 7, 2021. (Tolga Akmen/Pool via AP)
Neprehliadnite

Británia chce mať vlastné antivirotiká proti covidu, oznámil Johnson

Výbor už skôr odporučil, aby vakcínu od AstraZenecy nedostávali ľudia mladší než 30 rokov. Očkovanie vakcínou vyvinutou v spolupráci s Oxfordskou univerzitou viedlo v niekoľkých prípadoch k vzniku krvných zrazenín, prevažne u mladých ľudí.

Súvislosť medzi podaním vakcíny od spoločnosti AstraZeneca a vznikom krvných zrazenín skúmala napríklad Európska agentúra pre lieky (EMA). Na začiatku apríla zverejnila záver, že vznik krvných zrazenín môže byť veľmi vzácnym vedľajším účinkom. Dodala ale, že preparát je veľmi účinný a jeho prínos výrazne prevyšuje možné riziká. Niektoré európske štáty napriek tomu obmedzili jej podávanie ľuďom v nižších vekových skupinách alebo očkovanie týmto preparátom zastavili úplne.