Viac ako 400 finančných firiem v Británii presunulo svoje aktivity, zamestnancov a celkový majetok cez jeden bilión libier kvôli brexitu do krajín Európskej únie. A tieto čísla sa zrejme ešte zvýšia. Vyplýva to zo štúdie inštitútu New Financial. ,,Myslíme si, že je to podhodnotené a očakávame, že tie čísla sa časom zvýšia: sme ešte len na konci začiatku brexitu," uvádza sa v štúdii.

7 400 pracovných miest sa presunulo z Británie alebo bolo vytvorených v nových centrách v EÚ, uvádza štúdia. Presun niektorých zamestnancov však bol odložený kvôli obmedzeniu cestovania v reakcii na pandémiu, upozornila agentúra Reuters, ktorá sa odvoláva na informácie od bankárov.

Celkovo sa podľa štúdie uskutočnilo 440 presídlení, čo je viac, než sa čakalo a výrazne nad odhadom z prieskumu New Financial uskutočneného v roku 2019, ktorý počítal s 269 presunmi. Podľa New Financial je možné reálne číslo ešte vyššie a presahuje 500. Zo zmien pôsobiska firiem najviac ťažil Dublin, nasledovali Paríž, Luxemburg, Frankfurt nad Mohanom a Amsterdam.

KK36 Londýn - Britský premiér Boris Johnson odchádza zo svojho sídla na Downing Street 10 na  tzv. hodiny otázok do parlamentu 24. marca 2021 v Londýne. Británia a Európska únia vedú rozhovory s cieľom vyriešiť vzájomné spory v súvislosti s dodávkami vakcín proti chorobe COVID-19, oznámili v stredu Londýn a Brusel v spoločnom vyhlásení. FOTO TASR/AP
British Prime Minister Boris Johnson leaves 10 Downing Street in London, to attend the weekly Prime Minister's Questions at the Houses of Parliament
Neprehliadnite

Dovoz z Británie do EÚ sa za január a február prepadol takmer o polovicu

Banky presunuli alebo presúvajú z Británie do EÚ majetok za viac ako 900 miliárd libier. Poisťovne a správcovia aktív viac ako 100 miliárd libier. New Financial očakáva, že z dlhodobého hľadiska sa najviac aktív presunie do Frankfurtu, zatiaľ čo z presunu pracovných miest najviac vyťaží Paríž. Amsterdam prekonal Londýn a od januára sa stal najväčším centrom obchodov s akciami v Európe. Štúdia tiež predpokladá, že 300 až 500 menších finančných firiem z EÚ by si mohlo otvoriť v Británii stálu kanceláriu. Doterajšie predpovede však odhadovali, že si kanceláriu môže otvoriť až 1 000 firiem.

Priamy prístup na trh finančných služieb nebol zahrnutý do obchodnej dohody, ktorá platí medzi Britániou a EÚ od januára. A podľa štúdie nie je pravdepodobné, že by sa túto situáciu podarilo zmeniť. Londýnske finančné centrum City v dohľadnej dobe zostane dominantným finančným centrom v Európe. Jeho vplyv sa však zníži, čo môže mať za následok podľa štúdie zníženie ročného prebytku obchodu so službami Británie s EÚ o 26 miliárd libier.