Európska únia nepredĺžila zmluvu s britsko-švédskou farmaceutickou spoločnosťou AstraZeneca. V nedeľu to vyhlásil eurokomisár pre vnútorný trh Thierry Breton, ktorého citovala agentúra DPA.

Zmluva aktuálne platí do konca júna. Komisár vo vysielaní France Inter uviedol, že platnosť kontraktu s AstraZenecou nebola predĺžená. „Uvidíme. Uvidíme, čo sa stane," dodal.

Na snímke štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Martin Klus počas tlačovej konferencie na tému Závery rokovania Strategickej komisie pre európske záležitosti na úrovni štátnych tajomníkov a postoj Slovenska k aktuálnym otázkam európskej politiky 7. decembra 2020 v Bratislave. FOTO TASR - Jakub Kotian
Neprehliadnite

Zahraničné rekreácie by mohli byť povolené skôr ako 28. mája, tvrdí Klus

Obavy z toho, že očkovacia látka proti ochoreniu Covid-19 od AstraZenecy môže v mimoriadne zriedkavých prípadoch spôsobovať krvné zrazeniny podnietili viaceré krajiny k tomu, aby neodporúčali jej používanie pri očkovaní mladších ľudí. T. Breton na predmetnú vakcínu vyjadril pozitívny názor. „Je to dobrá vakcína," dodal.

V sobotu šéfka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová potvrdila, že EÚ uzavrela dohodu s konzorciom Pfizer/BioNTech o dodaní ďalších 1,8 miliardy dávok vakcíny proti ochoreniu Covid-19. Uviedla, že EK uzavrela dohodu o garantovaných 900 miliónoch dávok s možnosťou ďalšieho nákupu rovnakého množstva s konzorciom Pfizer/BioNTech na roky 2021 až 2023.