Lídri EÚ sa pokúsili o obnovenie dôvery a spochybnenie zjednodušujúcich posolstiev populistov, toto ich úsilie však „dostalo ranu“, keď narušiac jednotu predseda maďarskej vlády Viktor Orbán a taliansky premiér Matteo Renzi vyjadrili po skončení schôdzky nespokojnosť s prijatou cestovnou mapou. Na margo samitu to v sobotu konštatoval britský denník The Financial Times, ktorý konkretizoval verejnosti už známe výhrady oboch politikov.

Francúzsky konzervatívny denník Le Figaro sa domnieva, že jediným prekvapením na bratislavskom samite, ktorý inak prebiehal na milimetre presne podľa vopred stanového scenára, bolo pochovanie systému kvót na prerozdeľovanie utečencov nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou. Zrejme si to vyžiadala snaha o riešenie odlišnosti názorov s tradičnými spojencami z východnej Európy, mieni periodikum, ktoré však dodáva, že to vytvorilo nové štrbiny vo vzťahoch s Gréckom a Talianskom. Práve tieto krajiny čelia najväčšmi náporu migrantov.

Premiéri členských krajín Európskej únie „konečne“ pochopili, že ich prejavy o Únii nebudú mať priveľkú hodnotu, „ak neskončí teror a nekontrolované prisťahovalectvo posunie voličov na pravý okraj politického spektra“, napísal v komentári najčítanejší nemecký denník Bild. Aj A. Merkelová už podľa periodika pochopila, že snaha vnútiť záväzné kvóty na prerozdeľovanie utečencov v rámci Únie iným krajinám vyvoláva iba odpor a obranu.

Namiesto „akademickej diskusie“ pripravili európski lídri v Bratislave „pragmatickú cestovnú mapu“, napísal iný nemecký denník Der Tagesspiegel a dodal, že toto rozhodnutie prostredníctvom ochrany vonkajších hraníc ponúka východoeurópskym krajinám možnosť na aktívnu účasť a šancu, aby zabudli na svoje nedostatky v oblasti prijímania utečencov. Relatívna zhoda názorov panovala na vrcholnej schôdzke podľa názoru periodika iba preto, že počet utečencov výrazne poklesol a ak by sa to zmenilo, potom sa môže opäť vyostriť konflikt s krajinami, ktoré odmietajú prijať migrantov.

Taliansky denník Corriere della Sera v spravodajstve z Bratislavy zdôraznil odpor premiéra M. Renziho voči ose Berlín-Paríž a jeho pobúrenie nad veľmi malým krokom smerom k riešeniu celosvetového problému migrácie. Periodikum pripomenulo, že ešte v auguste stál M. Renzi na ostrove Ventotene po boku francúzskeho prezidenta Francoisa Hollanda a A. Merkelovej.

Samit obohatil žargón EÚ o nový termín – flexibilná solidarita. Z klobúka ho vytiahli krajiny Vyšehradskej štvorky (V4), ktoré by na základe vlastných schopností a skúseností samy chceli rozhodovať, ako sa budú podieľať na (vnútroeurópskej) solidarite, napríklad tým, že namiesto prijatia utečencov urobia viac pre ochranu vonkajších hraníc Únie, napísal v sobotu maďarský mienkotvorný denník Népszabadság. Podľa neho zostali deliace čiary inak nezmenene hlboké. 

Bola citeľná mierna zmena smerovania EÚ, napísal v sobotu v hodnotení vrcholnej schôdzky poľský denník Rzeczspospolita. Ako pripomína slová holandského premiéra Marka Rutteho, problémom Únie nie je nedostatok rozhodnutí, ale fakt, že sa rozhodnutia nerealizujú. V Bratislave sa takéto rozhodnutia ani nemohli prijať a rovnaká bude aj situácia na budúcoročnom samite na Malte, respektíve na vrcholnej schôdzke v Ríme, konštatuje autorka komentáru.

Predovšetkým v bezpečnostných otázkach a v aspektoch boja proti terorizmu musia občania vnímať, že európska spolupráca je užitočná. Tam, kde však bolo cieľom vyžarovať jednotu, bolo zrejmé, že rozdelenosť v rámci EÚ je ešte stále veľmi veľká. Krajiny Vyšehradskej štvorky sa vyslovili za flexibilnú solidaritu, inými slovami solidaritu, ktorá sa im práve hodí. To je evidentné na ich tvrdošijnom odmietaní spolupráce pri záväznom prerozdeľovaní utečencov, napísal najčítanejší holandský denník De Telegraaf.

Prioritným cieľom piatkového neformálneho stretnutia bolo demonštrovať jej jednotu, znaky rozdelenosti bloku sa však jasne prejavili, napísal v sobotňajšom vydaní americký denník The Wall Street Journal

Napriek niektorým kritickým ohlasom viacero analytikov privítalo výsledky vrcholnej schôdzky, napísal spravodajský internetový server Politico s tým, že európski lídri, ktorých názory nie sú jednotné na celý rad záležitostí, sa dokázali dohodnúť aspoň na niektorých otázkach. 

Stretnutie európskej dvadsaťsedmičky v piatok v Bratislave kolísalo podľa komentáru, ktorý zverejnil v sobotu švajčiarsky denník Tages-Anzeiger vydávaný v Zürichu, niekde medzi podujatím teambuildingového charakteru a skupinovou terapiou. Niektorí z aktérov umelo podnecovali konflikt medzi metropolami členských štátov a Bruselom, aj keď sa sporné témy, ako napríklad európska solidarita v prístupe k utečencom, v piatok vedome vynechali, mieni autor.