Členovia Výboru Národnej rady (NR) SR pre obranu a bezpečnosť zrealizujú v stredu 22. septembra na Úrade inšpekčnej služby (ÚIS) poslanecký prieskum. Predseda výboru Juraj Krúpa z OĽANO (na snímke) o tom informoval po piatkovom mimoriadnom zasadnutí k situácii v bezpečnostných zložkách.

Záverom výboru boli aj ďalšie výzvy smerujúce ministrovi vnútra, generálnej a špeciálnej prokuratúre či policajnému prezídiu. Koalíciu výbor žiada o schválenie komisie na kontrolu odposluchov.

Rokovanie výboru sa uskutočnilo neverejne, trvalo takmer štyri hodiny. Na otázky poslancov odpovedali zástupca riaditeľa ÚIS Martin Mackovič, prvá viceprezidentka Policajného zboru Jana Maškarová, prvý námestník generálneho prokurátora Jozef Kandera a špeciálny prokurátor Daniel Lipšic.

Podľa viacerých účastníkov sa diskusia týkala najmä paragrafu 363, únikov zo spisov či medializovaných rozhodnutí prokurátorov.

Zlepšovacie návrhy pre  Mikulca

Výbor považuje za potrebné schváliť zmeny v menovaní a odvolávaní popredných predstaviteľov štátnej správy. Krúpa zároveň vyzval ministra vnútra Romana Mikulca (OĽANO), aby zmenil voľbu policajného prezidenta a viceprezidentov.

„Brannobezpečnostný výbor by viac nemal byť ten, ktorý volí policajného prezidenta, mal by to byť minister vnútra, aby mal priamo za neho zodpovednosť,“ vyhlásil.

Šéfa rezortu vnútra vyzval Krúpa v mene výboru aj k tomu, aby zanalyzoval situáciu na ÚIS, prehodnotil jeho štatút a zvážil, či a v akej dobe je potrebná reforma.

ilustracia, policia, zbrane, intrigy
Neprehliadnite

On im šéfoval, oni ho zatkli, nečuduje sa už nikto. Povereného šéfa ÚIS Scholtza zadržali

Výzvy na zdržanlivosť

Prezídium Policajného zboru vyzval výbor k prijatiu opatrení, aby sa zamedzilo k masívnemu úniku informácií, „ktoré sú účelové, majú spôsobovať chaos a ovplyvňovať verejnú mienku“.

V mene výboru Krúpa žiada aj zvolanie Osobitného kontrolného výboru Národnej rady (NR) SR na kontrolu činnosti Slovenskej informačnej služby (SIS). Ten má preveriť informácie o aktivitách SIS, najmä v kontexte ÚIS. Koalíciu žiadajú o schválenie komisie na kontrolu odposluchov.

„Taktiež budeme požadovať od Generálnej prokuratúry SR zdržanlivosť pri niektorých opatreniach, ktoré sú hlavne politicky citlivé a, samozrejme, väčšiu transparentnosť pri vysvetľovaní ich rozhodnutí,“ uviedol predseda výboru.

Na generálnu a špeciálnu prokuratúru apelujú poslanci aj v tom, aby sa snažili citlivo a za zatvorenými dverami riešiť vzájomné nezhody.

Lipšic: Vidno za tým SIS

Ministra vnútra podľa Krúpu účasť na výbore ešte len čaká, minimálne po poslaneckom prieskume na ÚIS. Zhodnotil, že piatková zostava umožnila otvorenú diskusiu bez tlaku, ktorý by pri Mikulcovi mohli pociťovať jeho podriadení.

Lipšic sa po výbore vyjadril k svojmu medializovanému výroku, že za tzv. vojnou v polícii je SIS. „Povedal som to ako všeobecnú vec, ktorá vyplýva z dokazovania v konkrétnych trestných veciach. Je potvrdzovaná aj nedávnym vyjadrením riaditeľa SIS, ktorý verejne komentuje procesné úkony," poznamenal.

Na snímke špeciálny prokurátor Daniel Lipšic počas brífingu na Úrade špeciálnej prokuratúry GR SR  7. septembra 2021 v Pezinku. V prípade nezvestnej Andrey V., ktorú uniesli v roku 2016, by sa mohlo obnoviť konanie. Po tom, ako sa našli s najväčšou pravdepodobnosťou jej pozostatky v plastovom sude pri prehliadke priestorov vo Veľkých Ripňanoch v súvislosti s iným trestným stíhaním, sa má začať stíhanie pre obzvlášť závažný zločin úkladnej vraždy. Stíhať majú jej exmanžela Miroslava V. V tejto ve
Neprehliadnite

Lipšic si myslí, že ho sledujú. V podozrení je SIS, Šeliga chce iniciovať kontrolný výbor