Šéf európskej diplomacie Josep Borrell v nedeľu vyjadril vážne znepokojenie nad pohybom ruských vojsk v blízkosti hraníc s Ukrajinou a prisľúbil Kyjevu neochvejnú podporu Únie. Informovala o tom agentúra AFP.

S vážnymi obavami sledujeme ruskú vojenskú aktivitu v blízkosti Ukrajiny," napísal J. Borrell na Twitteri po telefonickom rozhovore s ukrajinským ministrom zahraničných vecí Dmytrom Kulebom, ktorého ubezpečil o „neochvejnej podpore zvrchovanosti a územnej celistvosti Ukrajiny zo strany EÚ".

Josep Borrell uviedol, že o tejto otázke bude viesť ďalšie rokovania so šéfom ukrajinskej diplomacie a ministrami zahraničných vecí krajín EÚ na stretnutí, ktoré sa bude konať ešte tento mesiac. Ukrajina i Spojené štáty minulý týždeň hlásili presuny ruských vojakov na anektovanom Krymskom polostrove a pri rusko-ukrajinských hraniciach - v blízkosti území kontrolovaných proruskými separatistami.

EBE 47 Brusel - Na snímke zľava  ukrajinský premiér Denis Šmyhaľ, šéf európskej diplomacie Josep Borell a  eurokomisár pre susedstvo a rozšírenie Olivér Várhelyi počas tlačovej konferencie po zasadnutí Asociačnej rady EÚ-Ukrajina na pôde Európskej únie v Bruseli 11. februára 2021. FOTO TASR/AP
Ukraine's Prime Minister Denys Shmyhal, left, speaks next to European Union foreign policy chief Josep Borrell, center, and European Commissioner for Neighbourhood and Enlargement Oliver Varhelyi during a
Neprehliadnite

Ukrajina žaluje Rusko za atentáty proti odporcom režimu

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenský minulý štvrtok obvinil Moskvu zo sústreďovania vojakov na hraniciach s Ukrajinou, pričom uviedol, že „napínanie svalov formou vojenských cvičení a možné provokácie v pohraničných oblastiach sú tradičné ruské hry."

Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov zhromažďovanie vojakov pri hraniciach s Ukrajinou priamo nepotvrdil. Zdôraznil však, že Rusko má právo presúvať vojakov po svojom území podľa svojho uváženia.

Ozbrojený konflikt na východe Ukrajiny vypukol v roku 2014, keď Rusko anektovalo ukrajinský Krymský polostrov a časti východoukrajinského Donbasu ovládli proruskí separatisti. Konflikt si podľa OSN vyžiadal už viac ako 13-tisíc obetí. Západní lídri vrátane amerického prezidenta Joe Bidena vyhlásili, že stoja na strane Ukrajiny.