Boris Johnson prišiel o väčšinu v parlamente

Britský parlament zasadá a rozhoduje o tom, či zajtra poverí vládu predĺžením vystúpenia z EÚ do konca januára. Ak by sa tak stalo, Boris Johnson (BoJo) pohrozil vypísaním nových volieb a vylúčením každého konzervatívca, ktorý bude hlasovať za návrh. Jeho pozícia sa však od začiatku seansy zhoršila s tým, ako konzervatívcov opustil jeden poslanec. Ten prešiel k slobodným demokratom, čím Johnson prišiel o svoju väčšinu v parlamente. Vláda tak kontinuálne stráca a pozícia Johnsona sa začína nápadne podobať na pozíciu bývalej premiérky Mayovej. Bloomberg prináša seansu na živo.

Kontrakcia priemyslu už aj v USA

Pokles aktivity v priemysle dorazil aj do Spojených štátov. Významný indikátor očakávaní v priemyselnej výrobe, index ISM, zaznamenal v auguste kontrakciu prvýkrát po troch rokoch. Index je odzrkadlením poklesu podnikateľskej dôvery v priemysle. Ešte horšie skončil index nových objednávok, ktorý poklesol na najnižšie úrovne od júna 2012. Dĺžka pracovného týždňa poklesla na najnižšie úrovne od novembra 2011, čo odzrkadľuje znižovanie produkcie, píše Reuters.

Bundesbanka je proti zákazu negatívnych sadzieb

Bavorský premiér Markus Soeder pred pár dňami navrhol, aby bolo bankám zakázané posúvať negatívne úroky na retailových klientov. Avšak člen rady Bundesbanky zodpovedný za bankový dozor Joachim Wuermeling si myslí, že takýto krok by výrazne poškodil banky. Ziskovosť bánk je podľa neho vankúšom proti finančným rizikám. Nemecké banky len za minulý rok zaplatili na negatívnych úrokoch ECB až 2,4 miliardy eur, uvádza Reuters.

Katastrofy tlačia zaistné sadzby vyššie

Veľké poistné straty z toho roka tlačia sadzby zaistenia vyššie. Hurikány, požiare či iné prírodné katastrofy spôsobia, že sadzby zaistného, ktoré účtujú zaisťovne poisťovaniam, vzrastú na budúci rok až o päť percent. Veľké zaisťovne ako Swiss Re alebo Munich Re sa čoraz viac obávajú o vplyv klimatickej zmeny na svoju ziskovosť. Zaisťovne sú v kapitálovom prebytku na úrovni 30 miliárd dolárov, no odhadované straty z tohto roka na úrovni 70 miliárd dolárov môžu tento kapitál vymazať, píše Reuters.

Z Doriana už iba hurikánik

Hurikán Dorian sa po devastácii Bahám oslabil na kategóriu dva s maximálnym vetrom o hodnote 175 km/h, uvádza Reuters. K pobrežiu Floridy by mal doraziť dnes v noci.