Nórsko vyčlenilo 1,5 milióna eur na humanitárnu pomoc civilistom v Náhornom Karabachu, kde od 27. septembra opäť prebiehajú ťažké boje. Oslo podľa agentúry TASS očakáva, že obe strany karabašského konfliktu zaistia bezpečnosť a neobmedzený prístup humanitárnych organizácií k osobám v núdzi. Situácia v oblasti konfliktu je naďalej zložitá a obe strany pokračujú v ostreľovaní nepriateľských pozícií.

Informačné centrum arménskej vlády podľa TASS uviedlo, že azerbajdžanské letectvo v pondelok večer a počas dňa bombardovalo mestá Martakert a Martuni, ako aj ďalšie obce v Náhornom Karabachu. Okrem toho azerbajdžanský prezident Ilham Alijev oznámil prevzatie kontroly nad ďalšími ôsmimi dedinami v oblastiach Náhorného Karabachu.

muž trosky zničený dom po ostreľovaní v Náhornom Karabachu
Neprehliadnite

Arménsko obvinilo Azerbajdžan z porušenia humanitárneho prímeria

Alijev tiež oznámil, že Azerbajdžan je pripravený zastaviť boje v Karabachu, ak tam arménska strana zastaví svoje bojové operácie a počas rokovaní sa, „preukážuc konštruktívne stanovisko, zaviaže k stiahnutiu (svojich) jednotiek z okupovaných území". Prezident Azerbajdžanu tiež vyhlásil, že Rusko by malo zostať neutrálne v otázke Náhorného Karabachu.

Reagoval tým na vyhlásenie ruského ministerstva zahraničných vecí, ktoré predtým uviedlo, že Moskva poskytne Jerevanu všetku potrebnú pomoc v súlade so zmluvou o priateľstve, ak sa boje prenesú priamo na územie Arménska. Arménsky premiér Nikol Pašinjan v pondelok prišiel s výzvou na medzinárodné vyšetrovanie správ o účasti zahraničných žoldnierov na bojoch v Karabachu. Podľa jeho slov Azerbajdžan požiadal o „pomoc tisíce žoldnierov".

JB 4 Gjandža - Na snímke ľudia sa pozerajú na svoje zničené domy v azerbajdžanskom meste Gjandža deň po ostreľovaní arménskym delostrelectvom počas bojov medzi arménskymi a azerbajdžanskými vojenskými jednotkami v samozvanom regióne Náhorný Karabach 12. októbra 2020. V spornom regióne Náhorného Karabachu, enkláve na území Azerbajdžanu s prevažne arménskym obyvateľstvom, pokračovali v nedeľu boje medzi arménskymi a azerbajdžanskými silami. Pod paľbou sa opäť ocitla karabašská metropola Stepanaker
Neprehliadnite

Bojovať do Karabachu sa chystá aj manželka arménskeho premiéra

Agentúra Interfax koncom minulého týždňa informovala, že počas bojov v Karabachu padol veliteľ jednej z protureckých ozbrojených opozičných skupín v Sýrii Husajn Abu. Podľa sýrskej tlačovej agentúry NPA Abu zahynul pri nálete arménskeho lietadla. NPA poznamenala, že Abo bol v poradí druhým veliteľom ozbrojenej skupiny Hamza pôsobiacej v severozápadnej Sýrii, ktorý zahynul počas bojov v Náhornom Karabachu. Pred týždňom tam totiž padol aj poľný veliteľ Ádil Škahir a ďalší štyria sýrski žoldnieri, citovala správu NPA agentúra Interfax.

Náhornokarabašská armáda okrem toho podľa Interfaxu zajala aj iného Sýrčana, ktorý v oblasti bojoval na strane Azerbajdžanu. Sýrčan počas výsluchu informoval, že do oblasti sa presunul 19. októbra spolu s 250 ďalšími žoldniermi. „Bolo nám sľúbených 2 000 dolárov, ktoré sme nedostali. Priviedli nás sem Turci. Keď som dostal zásah, opustili ma," uviedol žoldnier, ktorý sa predstavil ako Mehrad Muhammad aš-Šcher.

Na snímke minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivan Korčok počas vyhlásenia po skončení spoločného rokovania s gréckym ministrom zahraničných vecí Nikosom Dendiasom 8. októbra 2020 v Bratislave. FOTO TASR - Pavol Zachar
Neprehliadnite

V Náhornom Karabachu neexistuje iné ako politické riešenie, tvrdí Korčok

Dodal, že prvú líniu azerbajdžanských jednotiek tvoria žoldnieri. V druhej a tretej línii sú už azerbajdžanskí vojaci. Pred príchodom do Karabachu boli žoldnieri vo výcvikovom tábore, kde im mali na starosti tureckí inštruktori, uviedlo ministerstvo obrany Náhorného Karabachu s odvolaním sa na výpoveď zajatca zo Sýrie.

Arménska strana už krátko po obnovení bojov v Karabachu prišla s tvrdením, že na azerbajdžanskej strane bojujú aj militanti z protureckých ozbrojených skupín zo Sýrie. Azerbajdžan tieto vyhlásenia odmietol. Armáda Náhorného Karabachu v pondelok oznámila, že od 27. septembra eviduje vo svojich radoch 1 177 padlých. Medzi nimi je aj zástupca náčelníka armády neuznanej Náhornokarabašskej republiky (NKR) plukovník Artur Sarkisjan a jeden z jej veliteľov, plukovník Sergej Šakarjan.

KK7 Gandža - Vojaci a hasiči hľadajú preživších v ruinách obytnej štvrte po raketovej paľbe arménskymi jednotkami v azerbajdžanskom meste Gandža 11. októbra 2020. Mesto Gadža sa ocitlo pod paľbou aj napriek tomu, že Arménsko a Azerbajdžan sa dohodli na ukončení bojov v oblasti sporného regiónu Náhorný Karabach. FOTO TASR/AP

 Soldiers and firefighters search for survivors in a residential area that was hit by rocket fire overnight by Armenian forces, early Sunday, Oct. 11, 2020, in Ganja, Azerba
Neprehliadnite

Boje v Náhornom Karabachu pokračujú aj napriek prímeriu

Arménsko a Azerbajdžan, dve bývalé sovietske republiky, sú už desaťročia v tzv. zmrazenom konflikte o Náhorný Karabach, etnicky arménsku oblasť, ktorá sa odtrhla od Azerbajdžanu vo vojne v 90. rokoch. Konflikt si už vyžiadal asi 30- tisíc obetí na životoch. Ťažké boje v oblasti opäť prepukli 27. septembra a odvtedy pokračujú aj napriek už trom vyhláseným prímeriam.