Do prostredia obáv z nutného prechodu na nízkouhlíkovú ekonomiku však prichádza dobrá správa. Tú prináša nedávna štúdia Medzinárodného menového fondu, ktorá testovala, aký vplyv by na najväčšie svetové ekonomiky malo zavedenie plošnej uhlíkovej dane vo výške 70 dolárov na tonu CO2. Zhruba taká cena uhlíka je podľa ekonómov potrebná na dosiahnutie cieľov znižovania emisií stanovených do roku 2030.

Výsledkom štúdie je, že ekonomické straty prechodu na nízkouhlíkovú ekonomiku by podľa záverov ekonómov nemali byť nejako extrémne vysoké. Najvyššie spomedzi krajín G20 im vyšli v rýchlo rastúcich rozvíjajúcich sa krajinách, ako sú India a Čína: okolo jedného až 1,5 percenta HDP.

V ostatných krajinách by mali byť negatívne vplyvy boja s klimatickými zmenami citeľne nižšie. Z rozvinutých krajín by mal byť najnegatívnejší efekt v Južnej Kórei, a to len vo výške 0,4 percenta (viď graf nižšie). Prejavil by sa napríklad vyššími cenami pohonných látok, palív a iných komodít, do ktorých by sa preliala vyššia cena emisií.

Boj s vypúšťaním skleníkových plynov nemusí ekonomiku veľmi bolieť, hovorí MMF

Vplyv zdraženia tony emisií na 70 dolárov (v % HDP) Zdroj: Medzinárodný menový fond

„Čisté ekonomické náklady uhlíkovej dane vo výške 70 dolárov za tonu nie sú príliš vysoké (menšie ako 0,8 percenta HDP v sedemnástich z dvadsiatich krajín). Ak však započítame aj miestne environmentálne prínosy (bez globálneho otepľovania), čistý vplyv na blahobyt spoločnosti je blízko nuly či dokonca silno pozitívny,“ znova v sedemnástich z dvadsiatky krajín, zhŕňajú svoje výsledky ekonómovia.

Zaujímavosťou výsledkov teda je

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa