Napätie v súvislosti s políciou je najmä medzi SNS a Smerom-SD. Líder národniarov Andrej Danko do vedenia už niekoľko mesiacov pretláča svojho kandidáta. Ide o súčasného šéfa Kriminálneho úradu Finančnej správy Ľudovíta Makóa.

Ešte pred vraždou investigatívneho novinára a jeho partnerky a pred krízou v polícii sa mal stať prvým viceprezidentom Policajného zboru. Teda mužom, ktorý má pomerne silné právomoci. Po tragickej udalosti a rozklade v polícii zacítila SNS príležitosť a chce sa dostať ešte vyššie. Dosadiť svojho nominanta namiesto policajného prezidenta Tibora Gašpara, ktorý koncom mája odchádza. Smer-SD však nechce pustiť viac. A ani nemôže.

Z funkcie prvého viceprezidenta už skôr odišiel Jaroslav Malík, ktorý stratil dôveru A. Danka. Namiesto neho sa spomínal Ľ. Makó, ktorý bol kedysi policajtom. Dokonca si už mal podľa informácií TRENDU aj urobiť skúšky potrebné pre opätovné prijatie do policajného zboru. Avšak k jeho vymenovaniu doposiaľ nedošlo.

Po vražde investigatívneho novinára a jeho partnerky totiž zosilnela už aj tak zdrvujúca nedôvera verejnosti voči polícii. A to až natoľko, že T. Gašpar ohlásil odchod. Ak by sa Dankov kandidát stal prvým viceprezidentom, znamenalo by to, že by po Gašparovej abdikácii viedol policajný zbor. A to za predpokladu, že by do účinnosti pripravovaného zákona, ktorým sa mení voľba funkcionárov Policajného zboru, nebol vymenovaný dočasný prezident. A presne o to Andrejovi Dankovi ide.

Ľ. Makóa chcela SNS buď za dočasného prezidenta, alebo 

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa