Dobre zarábajúci americkí investori do kryptomien našli svoj nový raj. V USA by platili 20 percent na dani z kapitálových výnosov a až 37 percent z krátkodobých ziskov, no v Portoriku nebudú platiť nič. Mnohí si tak okrem azúrových vôd, nedotknutej prírody a tiež oddychu v luxusných rezidenciách či na golfových ihriskách užívajú aj túto výhodu. Jednoducho sa presťahovali na tento exotický ostrov za prísľubom nulových daní.

Rovnako sa im tak podarilo vyhnúť 21-percentnej federálnej dani z príjmu právnických osôb pre spoločnosti so sídlom na americkej pevnine, plus individuálnej štátnej dani, v porovnaní s iba štyrmi percentami na exotickom ostrove. Pre niektorých investorov bol tento krok neodmysliteľný, najmä keď trh s kryptomenami rozkvitá.

Zriaďujú svoje pobočky

To bol aj prípad Anthonyho Emtmana, ktorý opustil Los Angeles a v marci si v kúpil byt v plážovom rezorte St. Regis Bahia v Portoriku. Generálny riaditeľ Ikigai Asset Management je teraz súčasťou rastúcej krypto komunity pozdĺž severného pobrežia Portorika, ktorá si užíva obrovské úspory na daniach.

Na ostrove si už dokonca aj niektoré kryptomenové firmy zriadili svoje pobočky – medzi nimi Pantera Capital a Redwood City Ventures, informovala agentúra Bloomberg.

Produktová manažérka, dátová inžinierka a informátorka Frances Haugenová nedávno pre New York Times potvrdila, že čiastočne žije v Portoriku, aby bola so svojimi „kryptopriateľmi“. Pred krátkym časom tam spolu s kryptomiliardárom Brockom Pierceom poletel aj starosta New Yorku Eric Adams na večeru s guvernérom Portorika Pedrom Pierluisim.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa