Európska únia chystá novú stratégiu pre digitálne inovácie, ktorej cieľom je zvýšiť v Európe počet začínajúcich firiem, takzvaných start-upov, zameraných na hlbokú technológiu, teda na špičkové technologické inovácie. Stratégia má prilákať súkromné investície za 45 miliárd eur a uľahčiť zakladateľom udržať si kontrolu nad firmou po jej vstupe na burzu. S odvolaním sa na návrh stratégie to dnes uviedla agentúra Bloomberg.

V Európe sa menej riskuje

Stratégia sa má predložiť v druhej polovici tohto roka. Umožní zakladateľom a rodinám udržať si kontrolu vo firme aj po jej vstupe na burzu a súčasne získať viac finančných prostriedkov a využívať aj výhody súvisiace so vstupom na burzu.

V EÚ je oveľa menej technologických firiem zameraných na hlbokú technológiu ako v USA a Číne. Európska komisia to pripisuje roztrieštenosti a povahe firiem rizikového kapitálu v Európe, ktoré nie sú ochotné púšťať sa do príliš veľkého rizika.

„Európa potrebuje prilákať inštitucionálnych investorov, aby investovali do hlbokých technologických inovácií," uviedla minulý týždeň na summite o inováciách komisárka pre výskum a inovácie Marija Gabrielová. „Zvýšenie podielu európskeho kapitálu investovaného do inovatívnych spoločností a start-upov je jedným z našich hlavných cieľov."

Lepší štart pre start-upy

Stratégia zahŕňa Akt o kótovaní akcií, ktorý má zjednodušiť požiadavky na vstup firiem na burzu. Môže tiež navrhnúť, aby krajiny EÚ zosúladili svoje regulácie týkajúce sa duálnej akciovej štruktúry. V súčasnosti si každá burza v Európe stanovuje vlastné pravidlá.

Stratégia má tiež umožniť krajinám využívať štátnu pomoc na testovanie a experimentálnu infraštruktúru a umožniť začínajúcim podnikom experimentovať s pružnejšími predpismi, najmä v prípade firiem zameraných na obnoviteľný vodík a umelú inteligenciu. Vzniknúť má tiež pracovná skupina, ktorá by pomohla start-upom ponúkať opcie na akcie novým zamestnancom.

Investície a lákadlá

Európska komisia tiež upozorňuje, že EÚ prehráva celosvetový závod o talenty, pretože výskumní a akademickí pracovníci sa sťahujú do USA. Začne preto iniciatívu pre talenty, ktorej cieľom je nájsť jeden milión ľudí pre prácu v hlbokých technológiách. Iniciatívu podporí 20 miliónov eur z rozpočtu EÚ a doplniť ju majú ďalšie peniaze od verejných a súkromných organizácií. Komisia tiež začne rokovania s jednotlivými krajinami s cieľom prilákať talenty z tretích krajín, hlavne uľahčením získavania víz pre začínajúcich podnikateľov.

Cieľom Európskej komisie je tiež vytvoriť „údolie pre inovácie v hlbokých technológiách", ktoré majú zabezpečiť, že prospech z inovačných plánov budú mať regióny v celom bloku. Poskytnúť na to chce zhruba desať miliárd eur z Európskeho fondu regionálneho rozvoja a ďalších 170 miliónov eur z rozpočtu EÚ na výskum a z fondov súdržnosti.

Ďalšie dôležité správy


Východiskom zo súčasných kríz budú technológie. Firmy sa ich však obávajú financovať