Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken v nedeľu na začiatku svojej návštevy Egypta povedal, že chce posilniť strategické partnerstvo medzi USA a Egyptom. TASR správu prevzala z agentúry Reuters.

Egypt je Blinkenovou prvou zastávkou počas trojdňovej cesty na Blízkom východe. V nedeľu sa stretol s mladými ľuďmi na americkej univerzite v Káhire (AUC). Pre médiá povedal, že chce posilniť „strategické partnerstvo" Washingtonu s Egyptom.

„Moja štvrtá cesta do oblasti Blízkeho východu vo funkcii ministra zahraničných vecí potvrdzuje záväzok prehlbovať bilaterálne vzťahy a väzby medzi ľuďmi, posilňovať regionálnu a globálnu bezpečnosť," napísal Blinken v sobotu na Twitteri.

Vláda amerického prezidenta Joea Bidena zamrazila časť vojenskej pomoci, ktorú Egyptu posiela. Dôvodom sú obavy z porušovania ľudských práv režimom egyptského prezidenta Sísího. Ľudskoprávne skupiny však žiadajú, aby Washington túto pomoc obmedzil ešte vo väčšej miere, píše AP.

Ďalšie dôležité správy

Bývalý americký minister financií Larry Summers bol jedným z mála ekonómov, ktorí už vlani upozorňovali na prudký nárast inflácie. Centrálne banky jeho názor ignorovali.
Neprehliadnite

Ak centrálne banky ukončia boj s infláciou, bude to tragédia, tvrdí exminister financií USA