„V piatok 5. januára vyšetrovateľovi doručili záverečné rozhodnutie Úradu pre verejné obstarávanie. Touto vecou sa zaoberá polícia, konkrétne Národná kriminálna agentúra (NAKA) už niekoľko mesiacov a čakalo sa práve na tento výsledok,“ uviedol T. Gašpar s tým, že vyšetrovateľ po prečítaní protokolu skonštatoval 14 vážnych pochybení.

Tie sa podľa policajného prezidenta budú skúmať už v rámci procesného vyšetrovania.

Žilinský samosprávny kraj pod vedením predošlého predsedu Juraja Blanára (Smer-SD) podľa súčasného vedenia kraja viackrát vážne porušil zákon pri kúpe CT prístrojov a prerobil tak 1,5 milióna eur. Juraj Blanár nevylučuje formálne pochybenia, vážne porušenia však odmieta.

Pokiaľ ide o medializovaný prípad opätovného zrušenia obvinení voči deviatim osobám v kauze piešťanského CT, od začiatku celého prípadu bol podľa Gašpara problém s tým, aby sa určila miera efektivity nákupu daného prístroja.

„Vzhľadom na to, že ten prístroj ako taký bol jedinečný a bol ťažko porovnateľný s inými, tá nadhodnotená cena sa stanovovala veľmi ťažko,“ skonštatoval.

Súčasne bolo podľa neho potrebné skúmať aj to, či došlo, alebo nedošlo k porušeniu pravidiel v rámci verejného obstarávania. „To sú také hlavné faktory, ktoré tu podľa mňa hrajú dôležitú úlohu pri posúdení, či to je, alebo nie je trestný čin,“ zdôraznil T. Gašpar.

Spomínaný prípad je podľa policajného prezidenta dobrým príkladom rozlišovania medzi politickou kauzou a trestnoprávnou rovinou. „Som rád, že tu je rozhodnutie prokuratúry a nie polície, lebo by som počúval, že sme to zamietli pod koberec,“povedal s tým, že rozhodnutie by mala vysvetliť samotná prokuratúra. „Vyšetrovanie sa ale ešte neskončilo, zrejme tam dôjde opäť k nejakým pokynom, a preto počkajme na právoplatné uzavretie tejto kauzy,“ dodal T. Gašpar.

Prokurátorka Monika Piknová z Krajskej prokuratúry v Trenčíne podľa medializovaných informácií ešte 21. decembra 2017 zrušila uznesenie vyšetrovateľky NAKA o vznesení obvinenia voči deviatim osobám v kauze piešťanského CT-čka.