Americký miliardár Charlie Munger, ktorý je blízkym spolupracovníkom legendárneho investora a filantropa Warrena Buffetta, ostro kritizoval najznámejšiu kryptomenu bitcoin. Vývoj okolo tejto kryptomeny označil za „nechutný a v rozpore so záujmami civilizácie". Informoval o tom server televízie CNBC.

„Samozrejme, že nenávidím úspech bitcoinu," uviedol Munger. „Nevítam menu, ktorá je tak užitočná pre únoscu, vydierača a ďalšich. Nepáči sa mi ani, ako sa presúvajú miliardy dolárov do rúk niekoho, kto vymyslel nový finančný produkt z ničoho," dodal.

Tesla
Neprehliadnite

Obchodovať s akciami Tesly sa dá aj na kryptoburze. Služba ale naráža na regulačné prekážky

Munger je podpredsedom správnej rady Buffettovej investičnej spoločnosti Berkshire Hathaway. Bitcoin kritizuje už dlhšiu dobu, okrem iného kvôli extrémnym cenovým výkyvom a nedostatočnej regulácii. Vo februári Munger napríklad uviedol, že cena bitcoinu až príliš kolíše, než aby mohla slúžiť ako platidlo.

Cena bitcoinu sa v polovici apríla vyšplhala na rekordných takmer 65-tisíc dolárov, následne však zostúpila pod 50-tisíc dolárov. Dnes popoludní sa bitcoin podľa údajov obchodnej platformy Bitstamp predával zhruba za 58 500 dolárov. Od začiatku tohto roka si tak pripisoval takmer 100 percent.