Cena bitcoinu dnes klesla pod 34 000 dolárov a od novembrového maxima už táto najznámejšia kryptomena odpísala cez polovicu hodnoty. Prepad akciových trhov sa totiž negatívne prejavuje aj na kryptomenách, ktoré sa teraz obchodujú v súlade s rizikovými aktívami, ako sú napríklad akcie technologických spoločností. Uviedla to agentúra Reuters.

Zaznamenal pokles

Podľa údajov na špecializovanom webe CoinDesk bitcoin okolo 10:00 SELČ vykazoval za posledných 24 hodín pokles o 3,1 percenta zhruba na 33 553 dolárov. Najnižšie počas tohto časového úseku klesol na 33 303 dolárov.

„Myslím, že oblasť kryptomien sa stále klasifikuje ako rizikové aktíva, a podobne ako sme to videli pri Nasdaqu, väčšina kryptomien prepadá," povedal Matt Dibb zo singapurskej platformy Stack Funds. Tá sa zameriava na investície do kryptomien.

Pretrvávajúca inflácia

Americký index technologického trhu Nasdaq Composite minulý týždeň odpísal 1,5 percenta a od začiatku roka stratil 22 percent. Reaguje hlavne na vyhliadky pretrvávajúcej inflácie, kvôli ktorej americká centrálna banka (Fed) zvyšuje úrokové sadzby, hoci tempo hospodárskeho rastu spomaľuje.

„Zostupný trend bude pravdepodobne pokračovať aj v ďalších dňoch," konštatoval šéf kryptomenovej platformy Mudrex Edul Patel. Nevylučuje, že bitcoin klesne pod 30 000 dolárov.

Zatiaľ čo bitcoin tento rok odpísal asi 27 percent hodnoty, svetové trhy s akciami a dlhopismi klesli zhruba o desať percent. Zlato od začiatku roka naopak asi o 2,5 percenta posilnilo.

Ďalšie dôležité správy

Bitcoin sa dostal nad 48.000 USD
Neprehliadnite

Cena bitcoinu pokračuje v poklese, už sa dostala pod 35-tisíc dolárov