Miliardár a spoluzakladateľ spoločnosti Microsoft Bill Gates hľadí do blížiaceho sa roku 2022 so značnou dávkou optimizmu, ale nevyhýba sa ani určitým obavám.

Aspoň tak vyznieva jeho koncoročný blog nazvaný „Dôvody na optimizmus po prekonaní ťažkého roka", v ktorom načrtol viacero optimistických prognóz - od možného konca koronavírusovej pandémie až po blížiaci sa vzostup metavesmíru, napísala na svojej webovej stránke CNBC.

EBE 36 Washington - Bývalá zamestnankyňa Facebooku a informátorka Frances Haugenová vypovedá počas vypočutia senátneho výboru pre obchod, vedu a dopravu na Capitol Hill v utorok 5. októbra 2021 vo Washingtone.

Former Facebook employee and whistleblower Frances Haugen testifies during a Senate Committee on Commerce, Science, and Transportation hearing on Capitol Hill on Tuesday, Oct. 5, 2021, in Washington. (Drew Angerer/Pool via AP)
Former Facebook employee and whistleblower Frances Haugen test
Neprehliadnite

Informátorka F. Haugenová nazýva Facebook nebezpečným a chamtivým. Kongres mu klepne po prstoch

Jeden konkrétny problém však podľa Gatesa môže pozitívny vývoj spomaliť, alebo dokonca zastaviť, a tým je nedôvera ľudí vo vlády svojich krajín. „Pred vstupom do roku 2022 je to jeden z problémov, ktorý mi robí najväčšie starosti," uviedol vo svojom blogu Bill Gates.

Politici musia byť dôveryhodní

Verejné inštitúcie musia zohrávať významnú úlohu napríklad v boji s klimatickou zmenou či v predchádzaní ďalším pandémiám. Vlády si ale podľa Gatesa svoju úlohu môžu plniť iba pod podmienkou, že majú dôveru občanov.

„Ak vám ľudia nedôverujú, nebudú ani podporovať významné nové iniciatívy. A prípade, že nastane nejaká krízová situácia, bude menej pravdepodobné, že sa budú riadiť radami potrebnými na to, aby prečkali búrku," poznamenáva B. Gates.

Mark Zuckerberg
Neprehliadnite

Z Facebooku sa stáva „Hatebook“. Nenávisť zapríčinila bojkot známych značiek a osobností

Takáto nedôvera v rozhodnutia vlád sa nanajvýš viditeľne prejavila po vypuknutí pandémie. Dezinformácie o ochorení covid-19 sa začali šíriť po celom svete, nepriaznivo ovplyvnili mieru zaočkovanosti obyvateľstva viacerých krajín a v konečnom dôsledku prispeli k oddialeniu konca pandémie.

Podobné tendencie inštitút Pew Research Center zaznamenal ešte pred vypuknutím pandémie v roku 2019, keď z jeho prieskumu vyplynulo, že až 75 percent dospelých Američanov si myslelo, že dôvera ich spoluobčanov vo federálnu vládu klesá. 

Ľudia si málo dôverujú aj navzájom

Ďalších 64 percent respondentov uviedlo, že aj bežní Američania si stále menej dôverujú navzájom, pričom približne štyria z desiatich opýtaných uviedli, že nedôvera komplikuje riešenie problámov, ako sú zdravotná starostlivosť, prisťahovalectvo či násilie páchané strelnými zbraňami.

Gates si vo svojom blogu všíma aj to, ako k „rozširujúcemu sa rozdeleniu" spoločnosti prispievajú spravodajské kanály vysielajúce 24 hodín denne, politicky motivujúce titulky či sociálne médiá, ako aj to, že vlády by mali mať v rukách účinné nástroje na reguláciu šírenia dezinformácií. 

S riešením by mohli prísť mladí ľudia

Najvýznamnejšiu úlohu bude podľa Gatesa opäť zohrávať čas. Spoluzakladateľ jednej z najúspešnejších IT spoločností na svete sa totiž obáva, že bez rýchleho zásahu budú Američania čím ďalej tým viac náchylní voliť politikov, ktorí verejne hlásajú a povzbudzujú nedôveru, pričom efekt snehovej gule by potom mohol zapríčiniť, že verejnosť bude ešte viac znechutená. 

Ide o komplikovaný problém a ani Gates zatiaľ podľa vlastných slov nevie, ako postupovať pri jeho riešení.

„Pravda je taká, že ani ja nepoznám odpovede. Budem sa aj naďalej zoznamovať s myšlienkami iných, najmä mladých ľudí. Dúfam, že generácia, ktorá vyrastala online príde s novými nápadmi, ako sa popasovať s problémom, ktorý je tak hlboko zakorenený v internete," napísal Bill Gates. 

Elon Musk
Neprehliadnite

E. Musk je najbohatší na svete. Prekročil hranicu 200 miliárd dolárov a z J. Bezosa si uťahuje