Index sa opisuje ako jednoduchý spôsob merania parity kúpnej sily, teda miery, do akej si za peniaze jednej krajiny možno kúpiť to isté ako za peniaze inej krajiny. Často sa spája so životnou úrovňou, ale môže tiež ukázať, či sú výmenné kurzy nadhodnotené alebo podhodnotené.
Analytici spoločnosti Bespoke Invest vypočítali, že rastúca hodnota „zelenej bankovky“ znamená, že 53 z 56 krajín malo v roku 2021 cenu Big Macu nižšiu ako USA po prepočítaní z miestnej meny na doláre (výnimkou sú Švédsko, Nórsko a Švajčiarsko).
Vzhľadom na to, že dolár v roku 2022 pokračuje v prudkom raste a dosahuje rekordné hodnoty voči takým položkám, ako sú libry a euro, americká mena meraná v hamburgeroch sa zdá byť výrazne nadhodnotená.
Kúpna sila Američanov zostáva aj napriek rastúcej inflácii relatívne nezmenená
Hoci „hamburgerová ekonomika“ nie je úplne serióznou vedeckou metódou, napriek tomu ilustruje dôležitú vec - aj keď inflácia v USA dosahuje najvyššiu úroveň za posledné štyri desaťročia, kolektívna kúpna sila Američanov zostáva relatívne stabilná a izolovaná vďaka jedinečnej úlohe dolára ako svetovej rezervnej meny.
Veľkou otázkou je, kedy sa globálna bolesť spôsobená silnejším dolárom odrazí späť v USA a či sa tak stane v dostatočne veľkom rozsahu na to, aby spomalila rýchle zvyšovanie sadzieb FEDu.