V pondelok tieto kroky oznámilo ministerstvo zahraničných vecí v Minsku, informuje tlačová agentúra DPA.

Obmedzenia pre letecké spoločnosti z únie a z Británie

Bielorusko zakáže „dovoz množstva tovarov pochádzajúcich zo štátov uplatňujúcich neoprávnené protibieloruské sankcie", uviedlo ministerstvo.

EBE 36 Minsk - Bieloruský prezident Alexandr Lukašenko (na snímke) v pondelok 9. augusta 2021 poprel, že by sa bezpečnostné služby jeho krajiny podieľali na smrti bieloruského aktivistu Vitaľa Šyšova.
Neprehliadnite

Lukašenko sa vyhráža. Pohrozil tvrdou odplatou za akékoľvek nové sankcie Európskej únie

Bielorusko zavedie aj obmedzenia pre letecké spoločnosti z Európskej únie a Británie. Bude to odplata za sankcie voči bieloruským štátnym aerolíniám Belavia za ich úlohu v migračnej kríze na východnom okraji EÚ.

Zdôrazňujú dôležitosť posilňovania ekonomických vzťahov s Ruskom

Názvy spoločností a mená jednotlivcov postihnutých sankciami neboli konkretizované, ako ani krajiny, proti ktorým je namierený zákaz dovozu nešpecifikovaných tovarov.

Dôvodom sporov sú migranti

Minulý týždeň EÚ, Británia, Spojené štáty a Kanada uvalili na Bielorusko nové sankcie. Ako dôvod uviedli, že Minsk sa naďalej snaží podnecovať krízu na hranici s EÚ, keď zámerne prepravuje utečencov z vojnových krajín do Minska a potom im umožňuje cestovať smerom k Poľsku, Litve a Lotyšsku.

Alexander Lukašenko
Neprehliadnite

Lukašenko sa vyhráža Ukrajine a Západu. Tvrdí, že mu podhadzujú migrantov v spacákoch

Mnohí migranti sú v pohraničnej oblasti uviaznutí celé týždne, čakajú tam a dúfajú, že v ceste do Európy budú pokračovať.

Poľsko podľa údajov štátnej pohraničnej stráže dosiaľ zaznamenalo približne 40 000 pokusov o ilegálne prekročenie hranice, z nich 8 900 v novembri.

Schôdzka prezidentov V4
Neprehliadnite

Prezidenti krajín V4 dnes rokovali na summite o očkovaní aj o konflikte s Bieloruskom