„Bolo mi cťou súperiť spolu s tými najtalentovanejšími kandidátmi, akých kedy Demokratická strana dala dohromady. Som hrdý, že môžem povedať, že do týchto volieb pôjdeme zjednotení,“ citovala vyhlásenie J. Bidena agentúra DPA.

J. Biden je faktickým volebným lídrom demokratov, odkedy v apríli zo súboja o nomináciu demokratov odstúpil jeho posledný hlavný súper Bernie Sanders. Na to, aby sa aj oficiálne stal nominantom, však potreboval získať 1991 delegátov v straníckych primárkach v jednotlivých štátoch USA. Podľa sčítania agentúry AP tento počet už dosiahol.

Joe Biden
Neprehliadnite

Biden víťazom primárok v Južnej Dakote, Montane a Novom Mexiku

„Dnes večer sme zabezpečili 1999 delegátov potrebných na získanie demokratickej nominácie. Každý deň budem bojovať o váš hlas, aby sme spolu mohli vyhrať bitku o dušu tohto národa,“ napísal J. Biden na Twitteri.

V siedmich štátoch a hlavnom meste Washington sa primárky konali uplynulý utorok. Vo viacerých štátoch však sčítanie trvalo niekoľko dní vzhľadom na obrovský nárast počtu hlasov odovzdaných poštou. Vo viac ako tucte amerických štátov sa totiž primárky z dôvodu obáv zo šírenia nového koronavírusu oneskorili, alebo hlasovanie prebiehalo poštou. Primárky demokratov sa budú ešte konať v ôsmich štátoch a troch teritóriách USA.

J. Biden strávil 36 rokov v americkom Senáte pred tým, ako sa stal viceprezidentom počas vlády kabinetu prezidenta Baracka Obamu (2009 - 2017).