Prezident Joe Biden v pondelok uisťoval Američanov, že bankový systém v USA je bezpečný. Snažil sa tak upokojiť verejnosť po rýchlom a ohromujúcom kolapse dvoch bánk Silicon Valley Bank (SVB) a Signature Bank, ktorý vyvolal obavy zo širších otrasov.

Pomôžu chrániť spoločnosti aj jednotlivcov

Ministerstvo financií, Federálny rezervný systém (Fed) a Federálny úrad na ochranu vkladov (FDIC) dali cez víkend dohromady záchranný balík, ktorý v podstate chráni všetkých vkladateľov SVB vrátane tých, ktorých aktíva presahujú federálnymi úradmi garantovaný limit 250-tisíc dolárov (236 160,97 eura). Regulačné úrady prevzali tiež kontrolu nad SVB a Signature Bank.

Biden podporil tieto rozhodnutia a povedal, že pomôžu chrániť spoločnosti a jednotlivcov, ktorí vložili svoje prostriedky do týchto bánk.

„Američania môžu mať istotu, že bankový systém je bezpečný," povedal Biden v krátkom prejave a dodal, že daňoví poplatníci nebudú znášať žiadne straty, ktoré utrpia SVB alebo Signature Bank.

„Vaše vklady budú tam, keď ich budete potrebovať. Malé podniky v celej krajine, ktoré si ukladajú peniaze na účty v týchto bankách, môžu ľahšie dýchať, pretože vedia, že budú môcť platiť svojim zamestnancom mzdy a platiť účty," dodal.

Najväčší tlak pociťujú regionálne banky

SVB s aktívami vo výške 212 miliárd dolárov bola druhým najväčším veriteľom v USA, ktorý zlyhal, zatiaľ čo Signature Bank s aktívami v hodnote 110 miliárd dolárov je tretia najväčšia skrachovaná banka.

Prezident v prejave z Bieleho domu krátko pred cestou na západné pobrežie povedal, že sa bude snažiť brať na zodpovednosť vedenie bánk a naliehal na lepší dohľad a reguláciu väčších bánk.

„Ak banku prevezme FDIC, ľudia, ktorí riadia banku, by tam už nemali pracovať," povedal Biden.

Ďalšia banka First Republic Bank v nedeľu oznámila, že posilnila svoje financie hotovosťou od Fedu a JPMorgan Chase. To vyvolalo nervozitu na trhoch v pondelok. Ázijské a európske trhy klesli, ale nie dramaticky, aj akcie v USA zamierili nadol.

Najväčší tlak pociťujú americké regionálne banky, ktoré sú menšie než tzv. systémovo dôležité banky, teda príliš veľké na to, aby ich vláda nechala skrachovať.

Podľa analytikov ING sa však zdá, že potenciálnych problémových bánk je málo, a čo je dôležité, nejde o systémovo dôležité banky. Napriek tomu panujú na Wall Street obavy a nervozita, pričom investori sa snažia nájsť bezpečné miesto na „zaparkovanie" svojich peňazí. Obávajú sa pritom, že neúnavné zvyšovanie úrokových sadzieb Fedu, ktoré má dostať infláciu pod kontrolu, sa blíži k bodu zlomu a môže naštrbiť bankový systém a širšiu ekonomiku.

Ďalšie dôležité správy

KK39 Frankfurt nad Mohanom - Na snímke nápis pobočky banky Silicon Valley na kancelárskej budove, v ktorej banka sídli 13. marca 2023 vo Frankfurte nad Mohanom. Nemecký úrad pre dohľad nad finančnými trhmi v pondelok s okamžitou platnosťou zastavil činnosť miestnej pobočky skrachovanej americkej banky Silicon Valley Bank (SVB). FOTO TASR/AP
A sign of a branch of the Silicon Valley Bank is pictured at an office building where the bank is located in Frankfurt, Germany, Monday, March 13, 2023. (AP
Neprehliadnite

Krach SVB a Signature tlačí nadol akcie európskych bánk