Novozvolený americký prezident Joe Biden v stredu odsúdil napadnutie budovy Kongresu a vyzval prezidenta Donalda Trumpa, aby vyzval svojich priaznivcov, aby ukončili násilie. Informovali o tom agentúry AP a AFP.

„To nie je protest, to je vzbura,“ vyhlásil Biden v meste Wilmington po tom, čo stovky podporovateľov Trumpa protestujúcich proti jeho volebnej porážke obkľúčili budovu Kapitolu.

Trump supporters storm Capitol building in Washington
Neprehliadnite

Súdny deň vo Washingtone. Politika Donalda Trumpa priniesla do hlavného mesta násilie

Trump svojich priaznivcov vo svojom prejave následne vyzval, aby „išli domov“, pričom zopakoval, že výsledok novembrových prezidentských volieb bol sfalšovaný.

„Viem, ako sa cítite,“ povedal Trump v minútovom videu na Twitteri. „Vyhrali sme voľby, ktoré nám boli ukradnuté. Ale teraz musíte ísť domov,“ povedal.

Polícia bráni budovu Kongresu vo Washingtone
Neprehliadnite

Trumpovi prívrženci vtrhli do Kapitolu, vnútri bola postrelená žena

Protestujúci obklopili budovu Kongresu, strhli barikády pred hlavným vchodom a vnikli aj dovnútra po tom, ako sa jeho obe komory zišli na zasadnutí s cieľom potvrdiť víťazstvo Trumpovho súpera Joea Bidena v novembrových prezidentských voľbách.

Počas potýčok medzi protestujúcimi a policajtmi v sídle amerického Kongresu bola postrelená jedna osoba, ktorú previezli do nemocnice. Biely dom oznámil, že k budove Kapitolu už vyslali príslušníkov Národnej gardy a federálnej polície, aby pomohli ukončiť protesty.