„Na potenciálne hrozby dohliada špeciálny systém, ktorý vie monitorovať možné hrozby zo vzduchu aj zeme. Na riziká následne upozorní operatéra, ktorý monitoruje celý systém, či už z operačného strediska alebo cez aplikáciu v smartfóne," tvrdí Peter Dostál zo spoločnosti Aliter Technologies.

Systém podľa jeho slov umožňuje monitorovať okolie konferencie. „Jeho cieľom je detekovať a upozorniť na prípadné útoky," uviedol s tým, že systém podľa konfigurácie dokáže drony detekovať a prípadne použiť aj adekvátnu akciu na ich zneškodnenie. Na prípadné zamorenie chemickými látkami upozorňujú podľa Dostála špeciálne detektory. „Ide o zariadenia, ktoré využívajú laser a dokážu detekovať, identifikovať a kvantifikovať nebezpečné chemické plyny na diaľku bez fyzického kontaktu, a to až na vzdialenosť niekoľkých kilometrov," opísal.

Vass Robert, Globsec
Neprehliadnite

Globsec v Bratislave začne za prísnych opatrení

Systém možno podľa neho doplniť kamerami, ktoré snímajú detekovanú oblasť, či inými senzormi monitorujúcimi vybraný perimeter. „Všetko je bezdrôtovo prepojené cez COMTANET, ktorý integruje použité zariadenia do jedného rozhrania a využíva sa napríklad aj vo vojenských taktických miestach velenia," vysvetlil. Riešenie sa dá, ako dodal, využiť okrem bezpečnostných konferencií aj na spoločenských podujatiach či športových zápasoch, tiež pri monitoringu a ochrane objektov strategického významu.