Nemecké parlamentné voľby sprevádza v hlavnom meste Berlín viacero problémov - v niektorých okrskoch museli hlasovanie prerušiť pre zámenu hlasovacích lístkov; inde sa lístky dokonca minuli. Pred volebnými miestnosťami sa navyše tvoria dlhé rady - situáciu komplikuje i prebiehajúci Berlínsky maratón, ktorý spôsobil početné zápchy na cestách.

V Berlíne sa okrem volieb do Spolkového snemu konajú v nedeľu i voľby do krajinského parlamentu a rozhoduje sa tiež o zložení zastupiteľstva 12 berlínskych obvodov, približuje denník Die Welt.

Chýbajú lístky, tvoria sa rady

Volebný komisár v jednom zo západoberlínskych okrskov situáciu opísal slovami: „Panuje tu chaos... Troje volieb a Berlínsky maratón naraz - to nemôže dopadnúť dobre. Následkom je, že tu už nie sú nijaké hlasovacie lístky." Vysvetlil, že hoci požiadali o dodanie ďalších, pre maratón sú mnohé ulice uzavreté a vozidlá sa preto nevedia dostať na miesto. Keďže hrozia nepokoje, požiadali o dohľad aj políciu. „Tá však zatiaľ nechodí. Môže to ešte chvíľu potrvať," uviedol volebný komisár.

Voľby v Nemecku
Neprehliadnite

V Nemecku prebiehajú voľby do Spolkového snemu, rozhodne sa aj o novom kancelárovi

V dvoch volebných okrskoch v štvrti Wilmersdorf sa takisto minuli hlasovacie lístky, čo pobúrilo mnohých ľudí čakajúcich v dlhých radoch. Zvažujú tam dokonca, že volebné miestnosti zostanú otvorené i po 18.00 h, keď sa majú miestnosti oficiálne uzavrieť. Podobná situácia panuje i v štvrti Charlottenburg, napísal na Twitteri novinár zo stanice ARD. Spravodajca denníka Der Tagesspiegel na sociálnej sieti poznamenal, že voliči v niektorých miestnostiach musia čakať viac ako 90 minút. Dôvodom pritom nie je väčšinou veľký počet ľudí, ale opatrenia súvisiace s koronavírusom či málo volebných pracovníkov.

Agentúra DPA napísala, že nezrovnalosti sa objavili i v obvodoch Friedrichshain/Kreuzberg a Charlottenburg/Wilmersdorf, kde došlo k zámene hlasovacích lístkov - niektoré z nich skončili preto ako neplatné.

Odvolili už aj kandidáti na kancelára

Svoj hlas v parlamentných voľbách v Nemecku v nedeľu už odovzdali všetci hlavní kandidáti na post budúceho kancelára. Šéf Kresťanskodemokratickej únie (CDU) Armin Laschet sa však pri volebnej urne dopustil chyby - svoj hlasovací lístok totiž zložil tak, že bolo možné vidieť, za koho hlasoval. Informovali o tom nemecké médiá vrátane denníka Die Welt.

Spoločný kandidát únie CDU/CSU Laschet odvolil vo svojom domovskom meste Aachen v nedeľu krátko po 11.00 h. Ako upozornili médiá skupiny Redaktionsnetzwerk Deutschland (RND), jeho hlasovanie však bolo v rozpore s volebným poriadkom. „Na zachovanie tajného hlasovania musí volič svoj označený hlasovací lístok za plentou zložiť tak, že nie je možné rozpoznať, koho volil," uvádza RND. Na toto pochybenie mal Lascheta podľa správnosti upozorniť šéf miestnej volebnej komisie a vydať mu nový hlasovací lístok. To sa však nestalo.

Na snímke Angela Merkelová a Robert Fico
Neprehliadnite

Angela Merkelová a slovenskí politici: Pozrite sa, s ktorými z nich sa za 16 rokov stretla

Kandidát na kancelára zo Sociálnodemokratickej strany Nemecka (SPD), súčasný vicekancelár Olaf Scholz, odvolil v meste Potsdam neďaleko metropoly Berlín, kde sa uchádza o priamy mandát - rovnako ako kandidátka Zelených Annalena Baerbocková. Scholz verí, že ľudia pôjdu voliť a umožnia „to, čo sa ukazuje (v prieskumoch), že (SPD) dosiahne silný výsledok". Na voličov apeloval, aby „mu dali mandát a stal sa tak budúcim kancelárom Nemeckej spolkovej republiky"