Britská stanica BBC v piatok informovala, že získala kópiu kompletnej verzie pobrexitovej obchodnej dohody medzi Spojeným kráľovstvom a Európskou úniou. Uzavretá dohoda pritom údajne prekračuje rámec dohody, akú uzavrel euroblok s Kanadou, píše agentúra Reuters.

Dokument v rozsahu 1246 strán, ktorý podľa BBC definuje každý aspekt obchodných vzťahov medzi Londýnom a Bruselom, obsahuje zhruba 800 strán príloh a dodatkov.

Jedna z príloh hovorí o kompromise, ktorý obe strany dosiahli v otázke elektromobilov. Podľa BBC ide o jasný záväzok nezvoľniť z environmentálnych noriem súvisiacich s klimatickou zmenou, ako aj mechanizmov na ich vymáhanie. Ak však v budúcnosti dôjde k značným rozdielom, ktoré by mohli mať vplyv na sféru obchodu, majú obe strany právo na prehodnotenie dohody.

KK7 Londýn - Britský premiér Boris Johnson prichádza na Downing Street po zasadnutí vládneho kabinetu 15. decembra 2020 v Londýne. FOTO TASR/AP
Britain's Prime Minister Boris Johnson returns to Downing Street after attending the government's weekly Cabinet meeting at the Foreign and Commonwealth Office, in London, Tuesday, Dec. 15, 2020. (AP Photo/Alberto Pezzali)
Neprehliadnite

Podľa Johnsona bude obchodná dohoda prospešná pre Britániu aj Európsku úniu

K dlho očakávanej obchodnej dohode o usporiadaní vzájomných vzťahov dospeli vyjednávači Veľkej Británie a EÚ vo štvrtok. Veľvyslanci 27 členských štátov EÚ sa teraz musia rozhodnúť, či sú podmienky zmluvy pre ich príslušné krajiny prijateľné.

Britský parlament plánuje hlasovať o ratifikácii spomínanej dohody 30. decembra. Očakáva sa, že poslanci zmluvu schvália, keďže prechodné obdobie, počas ktorého Británia zostáva súčasťou jednotného trhu a colnej únie, sa skončí 31. decembra. Európsky parlament rozhodne o ratifikácii obchodnej dohody s najväčšou pravdepodobnosťou až v novom roku.

Dohoda umožní po 31. decembri 2020 obchod bez ciel a kvót rovnako ako spoluprácu v oblastiach od bezpečnosti po letectvo.

WA 3 Británia - Vlajka Spojeného kráľovstva a Európskej únie sú pred rečníckym pultom pred príchodom britského premiéra Borisa Johnsona a predsedníčky Európskej komisie Ursuly von der Leyenovej do sídla EÚ v Bruseli v stredu 9. decembra 2020. Obaja politici sa v stredu dohodli, že do nedele rozhodnú, či sa oplatí pokračovať v rozhovoroch o brexite, informovala agentúra AFP s odvolaním sa na Úrad britského premiéra na Downing Street. Johnson a von der Leyenová podľa Downing Street absolvovali v s
Neprehliadnite

Brexit bez dohody môže mať negatívny vplyv na rating Británie

Biden je pripravený

Vláda dosluhujúceho prezidenta USA Donalda Trumpa zagratulovala v piatok Británii a Európskej únii (EÚ) k dosiahnutiu dohody o vzájomnom usporiadaní budúcich vzťahov a vyjadrila ochotu budovať pevnejšie vzťahy so Spojeným kráľovstvom aj s EÚ. Informovala o tom agentúra AFP s odvolaním sa na americkú Radu pre národnú bezpečnosť (NSC).

„Gratulujeme Británii a EÚ k dosiahnutiu historickej brexitovej dohody,“ znie piatkový príspevok NSC na Twitteri. Washington je zároveň podľa vlastných slov pripravený budovať silnejšie transatlantické vzťahy s Britániou, ako aj s euroblokom. EÚ a Británia vo štvrtok po mesiacoch rokovaní oznámili, že dospeli k obchodnej dohode, ktorá umožní po 31. decembri 2020 obchod bez ciel a kvót rovnako ako spoluprácu v oblastiach od bezpečnosti po letectvo.

Finálny dokument, ktorý má okolo 2000 strán, potom ešte budú musieť schváliť britský premiér Boris Johnson, vlády členských štátov EÚ, rovnako ako parlamenty na oboch stranách. Stúpenci odchodu Británie z EÚ sa dlhodobo spoliehajú na podpísanie priaznivej obchodnej dohody so Spojenými štátmi.

Tí sa však poväčšine domnievali, že sa tak stane ešte za vlády Trumpa, ktorý sám podporoval tzv. brexit. Británia však po 20. januári bude o budúcich vzťahoch rokovať s nastupujúcim prezidentom USA Joeom Bidenom. Ten si však na rozdiel od svojho predchodcu v Bielom dome zakladá na posilňovaní multilaterálnej spolupráce, najmä s EÚ, približuje AFP.