Jediným spoločníkom a konateľom firmy sa stal známy právnik Peter Filip, ktorého firemná adresa je v Bonaparte. Zároveň sa tam presťahovala aj KLM Group. P. Filip ako advokát obhajoval viacero kontroverzných postáv, napríklad Jozefa Majského či Michala Hrbáčka, obžalovaného z únosu exprezidentovho syna.

Právnik ako dôvod svojho vstupu do firmy v reakcii pre TREND uviedol rozšírenie podnikania. „Do spoločnosti som vstúpil z dôvodu rozšírenia mojej podnikateľskej činnosti, pričom zásadne determinujúca bola skutočnosť, že pôvodní spoločníci mali záujem predať svoje obchodné podiely.“ Dodal, že nevie, prečo pôvodní spoločníci predávali podiely. Personálne zmeny v KLM Group podľa neho nijako neovplyvnia stavebné plány ohľadom stavby na Vajnorskej ulici v Bratislave.

Kto je právnik Filip

P. Filip má dlhoročnú prax najmä v trestnom práve, obhajoval niektorých členov bratislavskej mafiánskej skupiny piťovcov aj ich bossa Juraja Ondrejčáka, prezývaného Piťo. Pred súdom zastupoval veľkopodnikateľa Jozefa Majského, obžalovaného z tunelovania BMG Invest a Horizont, a bol tiež obhajcom bývalého príslušníka SIS Michala Hrbáčka. Ten mal spolu s ďalšími osobami podľa obžaloby Krajskej prokuratúry Bratislava uniesť syna prezidenta Michala Kováča ml. Súd sa vecou nikdy nezaoberal kvôli Mečiarovej amnestii.

„Michal Hrbáček ako príslušník SIS na základe pokynu riaditeľa SIS Ivana Lexu zorganizoval skupinu, v ktorej boli Ľuboš Kosík, Martin Lieskovský, Miroslav Šegita a Jozef Zoššák, a následne plnil úlohu koordinátora medzi organizátormi zavlečenia a členmi tejto skupiny,“ píše sa v obžalobe, ktorú zverejnil Denník N.

P. Filipovi dali kvôli kontroverzným klientom niektoré médiá nálepku advokát mafiánov. Tej sa bránil najmä pred tromi rokmi. Vtedy ho navrhla Slovenská advokátska komora za ústavného sudcu. Ako kandidát však neprešiel. „Nie som advokát mafiánov, som advokát, ktorý v časti svojej praxe pôsobí aj ako obhajca,“ tvrdil na ústavnoprávnom výbore parlamentu.

Na otázku TRENDU, či nezastupuje aktuálne aj L. Bašternáka, ktorého pre podozrivé vratky DPH preveruje NAKA, odpovedal P. Filip záporne. „Nie je mi známy stav vyšetrovania medializovaných trestných vecí,“ dodal. Redakcia sa ho spýtala aj na jeho názor v súvislosti s niektorými medializovanými informáciami o vyšetrovaní Bašternáka. Čo si o celej kauze myslí a či je podľa neho šanca, že aj po päťročnom časovom odstupe môže dôjsť k vzneseniu obvinenia.

„Z mediálne dostupných informácií si nedokážem vytvoriť objektívny názor, ktorý by som mohol poskytnúť médiám. Šanca určite je, pokiaľ vykonané dôkazy budú odôvodňovať takýto postup. Nemám však informácie takého charakteru, ktoré by odôvodňovali záver, že by sa Ladislav Bašternák dopustil trestnej činnosti,“ reagoval.

Advokáti z Bonaparte

P. Filip má kanceláriu v Bonaparte. Nie je jediným právnikom, ktorý tam sídli. Svoje priestory tam má aj ďalšia advokátka, dcéra sudkyne Lucia Halvoňová, ktorá sa nedávno uchádzala o funkciu sudkyne. Dodnes na webe visí jej životopis a motivačný list. Vo výberovom konaní uspela, avšak prezident ju nevymenoval. Na to, aby sa uchádzač stal sudcom, potrebuje previerku Národného bezpečnostného úradu. L. Halvoňová na otázky TRENDU, či ju nedostala a z akých dôvodov, už dávnejšie neodpovedala. Nereagovala na e-mail ani sms, telefón mala vypnutý.

P. Filip nahradil v KLM Group pôvodne troch majiteľov a spoločníkov. Okrem L. Bašternáka do februára firmu vlastnili Marek Turčan a Ľubomír Múčka. M. Turčan je obchodný partner, sused a priateľ ministra Roberta Kaliňáka. Jeho firma Metis Legal tiež vlastní byty v komplexe Bonaparte. Ľ. Múčka zas pracoval v minulosti pre ďalšieho čelného politika Smeru Martina Glváča, ktorý vtedy pôsobil ako štátny tajomník ministerstva výstavby. Zároveň spolupodnikal s Glváčovou priateľkou.

Luxusný projekt Bonaparte, v ktorom v podnájme býva premiér Robert Fico, tiež developoval L. Bašternák. Aktuálne polícia preveruje hneď dva prípady možných únikov DPH spájaných s jeho výstavbou.