Podnikateľa Mariána Kočnera, ktorý je známy svojimi väzbami v politike a na prokuratúre, polícia preverovala pre dane. Dôvodom boli prevody nehnuteľností a podozrenie z neoprávneného uplatnenia nadmerných odpočtov DPH za osem miliónov eur.

Podnet na trestné stíhanie spracovali ešte vlani kriminalisti z útvaru NAKA v Banskej Bystrici, ktorý sa zaoberá závažnými zločinmi. V rokoch 2010 až 2012 malo podľa nich dôjsť k zločinu neodvedenia dane a poistného účelovými prevodmi nehnuteľností cez firmy blízke alebo ovládané Mariánom Kočnerom.

Vďaka týmto „obchodom“ dostali spoločnosti od štátu vyplatené tri niekoľkomiliónové vratky DPH. Počas celého obdobia sa pritom vlastníctvo nehnuteľností menilo len formálne, nakoľko mal Marián Kočner zabezpečenú kontrolu nad budovami cez záložné práva na listoch vlastníctva. Išlo o hotelový komplex Residence hotel a Športhotel Donovaly.

Bašternák 2.0: Polícia podozrivo stopla vyšetrovanie Kočnera

Zdroj: Hotel Šport

Trestné stíhanie začali vlani v auguste. V policajnom uznesení, ktoré má TREND k dispozícii, vyšetrovateľ píše, že NAKA mala podozrievať M. Kočnera. Vo februári tohto roka vec zastavili s odôvodnením, že „skutok nie je trestným činom.“ M. Kočner pre TREND reagoval, že o tom nevie, rovnako ani o podozreniach voči svojej osobe a na polícii vypovedal len ako svedok.

Ako to bolo

Štandardne obchod s nehnuteľnosťami prebieha tak, že kupujúci - platca DPH zaplatí cenu aj s DPH, následne si od štátu daň žiada späť formou vratky a predávajúci ju odvedie štátu. Štátu tak nevznikne žiadne škoda.

Pri prvom prevode, ktorý polícia riešila, štát DPH nedostal, ale nadmerný odpočet vyplatil za takmer štyri milióny eur.

Predaj sa týkal časti hotela Residence. Spoločnosť EDC-European Development Company ho dala do dražby za 25 miliónov eur. Kúpila ho maltská firma International Investment Holding Limited (IIHL), ktorá si uplatnila vratku. EDC išla krátko po dražbe do konkurzu, daňovú povinnosť vo výške štyroch miliónov síce priznala, avšak nezaplatila, keďže konkurzné konanie bolo zastavené pre nedostatok majetku.

Polícia mala pôvodne podozrenie, že obchod prebehol len kvôli vratke a medzi prepojenými firmami, ktoré mala zbližovať práve osoba M. Kočnera. V dnes už nejestvujúcej EDC bola konateľkou Jana Šlachtová. Figurovala aj v projekte Glance House, ktorý médiá spájajú s M. Kočnerom. Zároveň bol tento podnikateľ spoludisponentom účtu EDC.

Keď spoločnosť IIHL požiadala o vratku, daňový úrad u nej otvoril kontrolu. Tá však žiadne porušenie zákona nenašla.

Podľa policajného uznesenia bol nadmerný odpočet vyplatený na účet kupujúceho, teda IIHL. Peniaze z neho putovali na dva ďalšie účty - Kočnerov osobný a jeho firmy Inkasný servis. Jedným z dvoch riaditeľov IIHL v čase obchodu bol Christian Ellul, ktorý sa neskôr stal manželom Kočnerovej dcéry Karolíny.

Kontrola nič nenašla

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa