V ankete TREND Barometer sme sa respondentov spýtali, či by sa Slovensko malo v budúcnosti vrátiť k dodávkam plynu z Gazpromu. Elektronicky hlasovalo medzi stredou 29. júna 2022 a pondelkom 4. júla 2022 až 62 vybraných osobností slovenskej ekonomiky.

Pozrite si výsledky ankety a odpovede:

25,8 % Isteže, ale iba ak bude cena plynu výhodná 

Stanislav Kučírek, predseda, Slovensko-poľská obchodná komora 
Možno sa bude volať inak, ale bude to nevyhnutnosť. 

Roman Malček, majiteľ, Redox 
Je zvláštne že kupujeme elektroautá a neprekáža nám, že kobalt do autobatérií ťažia v Kongu aj 12-ročné deti, že spotrebný tovar dovážame z diktátorskej Číny a diktátorské Turecko je takmer člen EÚ. Už dávno sme stratili morálnu tvár, takže za lacný ruský plyn budeme nakoniec všetci veľmi vďační. 

Martina Kalmanová, konateľka, Snico 
Diverzifikácia je nutná vo všetkých smeroch, zmeniť „závislosť“ z východu na západ by bolo hlúpe. 

Stanislav Hreha, predseda dozornej rady, Východoslovenská vodárenská spoločnosť 
Inú možnosť nemáme. Alebo ak teda sme Rusko zatratili, ako to hlásajú naši politici, tak naši bratia Američania nám plyn budú dodávať lacnejšie a v požadovanom množstve. Teším sa. 

Ján Kukučka, výkonný riaditeľ, Altia 
Musíme zachovať konkurencieschopnosť nášho priemyslu. 

Miloš Vašek, generálny riaditeľ, Dexis Slovakia 

Drahoslava Kovárová, konateľka, VerbaLex  

Anton Šnegoň, konateľ, Battal 

Peter Čavojský, partner, CLS Čavojský & Partners 

Pavol Kubošek, konateľ, Kvant 

Robert Spišák, predseda predstavenstva, AZC 

Ivan Harant, konateľ, MIP 

24,2 % Nie, alternatív budeme mať dosť 

Martin Melišek, CFO, Softec 
Doteraz každá spolupráca s Ruskom ukázala, že nakoniec ju Rusko zneužije na presadzovanie svojich politických záujmov, a preto musíme nájsť iné alternatívy, aj keď to bude bolestivé. V opačnom prípade o niekoľko rokov sa budeme zase čudovať priškrteným kohútikom a narýchlo budeme hľadať nové zdroje. Ale netreba si robiť ilúzie o žiadnom dodávateľovi a jediná cesta je diverzifikácia. 

Tomáš Volek, generálny riaditeľ, Accenture 
Pokiaľ sa Rusko nestane z okupačnej veľmoci opäť demokraticky riadenou krajinou, nie je možné s Ruskom a jeho štátnymi firmami prevádzkovať žiadny obchod. 

Ivan Hronec, CEO, Film Europe Media Company 
S Ruskom pod súčasnou vládou, alebo v budúcnosti pod iným nestabilným režimom, čo je každý diktátorský režim, nie je možné nastaviť systémový vzťah. Ak sa aj nastaví, môže a bude zneužitý. Zároveň, aktuálne, nie je možné financovať vojnu proti nášmu spojencovi. Rusko sa samo dostalo do izolácie a mali by sme naň v najbližšej dobe obchodne zabudnúť. 

Roman Fila, výkonný riaditeľ, Wisdom Factory 
Určite nie, to by sa musela diametrálne zmeniť aktuálna geopolitická situácia. V súčasnosti musí ustúpiť profit ľudským hodnotám. 

Miroslav Kunsch, generálny riaditeľ, IPESOFT 
Nie je žiaden dôvod podporovať voči demokratickému svetu nepriateľsky sa správajúce imperiálne Rusko. Nikdy odtiaľ nič dobrého neprišlo. Negatívnych historických skúseností máme dosť, len (nepochopiteľne) väčšia časť slovenského národa dlhodobo trpí amnéziou. 

Braňo Polák, Chief Inovation Officer, STARMEDIA Co 
Nemyslím si, že nastavenie Ruska a Rusov sa v dohľadnej dobe zmení, aj keď prehrajú vojnu, vymenia Putina, etc. Preto uvažovať o návrate ku Gazpromu sa mi zdá zbytočné. 

Mikuláš Gazda, predseda predstavenstva, AGENDY 

Milan Drahoš, country manager, PEPCO SK & CZ 

Peter Špoták, predseda predstavenstva, Maesta 

Simona Bubánová-Tauchmanová, konateľka, CD-Creative Department 

Miroslav Adamiš, riaditeľ, generálne riaditeľstvo pre preklad, Európska komisia 

Štefan Mácsadi, predseda, COOP Jednota Nové Zámky 

Michal Hrabovec, prezident, Anasoft 

24,2 % Áno, ak sa prístup Moskvy zmení a prestane plyn využívať ako zbraň 

Adriana Škriniarová, spoluzakladateľka Agapé Senior Park 
Medzinárodný obchod sa nezastaví nikdy, aj keď v každom čase prechádza nejakým vývojom. Ak sa v budúcnosti prístup Moskvy zmení, je povinnosťou aj slovenských elít zabezpečiť čo najvýhodnejšie kontrakty. Dôležitá však zostane diverzifikácia zdrojov, energetická závislosť na jednej krajine by sa už nemala opakovať. 

Karol Ponesz, Country Manager Slovakia, Mattoni 1873 
V budúcnosti áno, ale za jasných podmienok. Musí skončiť ruská invázia na Ukrajinu. Musíme mať vyriešenú energetickú bezpečnosť, aby sme neboli vystavení neúmernému riziku, akému čelíme dnes. Okrem toho by naše rozhodnutie malo byť v súlade s princípmi, na ktorých sa dohodneme v rámci Európskej únie. 

Dušan Ďurík, advokát, Škubla & Partneri 
Dejiny nás učia, že všetko je len dočasné. Tak to bolo aj v prípade prvej, druhej, aj tretej „tisícročnej“ ríše; rovnako tak ani komunizmus nebol večný, hoci sa nám tým súdruhovia vyhrážali. Tak to bude aj so súčasným režimom v Rusku a jeho vojnou proti Západu. Dúfajme len, že na návrat k novému normálu nebudeme čakať viac ako pár rokov. Ľudstvo už v súčasnosti nemá šancu prežiť, ak bude svet roztrieštený na bloky vedúce proti sebe vojnu. Sme prosto odsúdení na globálnu spoluprácu; inak sa sami zničíme. 

Andrej Révay, prezident, Slovenská asociácia podnikových finančníkov 
Je veľmi dôležité pre obidve strany a aj pre svetovú ekonomiku, aby fungovala hospodárska spolupráca v súlade so svetovým obchodným poriadkom. Pokiaľ sa týka obchodovania s Gazpromom, bude podľa mňa trvať pomerne dlhý čas, kým sa obnoví narušená dôvera medzi Ruskom a západným svetom a to tak po technickej stránke ako i politicko-ekonomickej. 

Ondrej Smolár, predseda predstavenstva, Soitron 
Hlavne tá budúcnosť je asi dosť ďaleko. Ak sa z Ruska stane štandardná demokracia a nebodaj aj súčasť EÚ, tak prečo nie? 

Tomáš Jančo, generálny riaditeľ, Pantheon Technologies 
Energie by mali byť diverzifikované v bezpečnom množstve bez možnosti zneužívania v konkrétnej geopolitickej situácii a s ohľadom na energetickú i vojenskú bezpečnosť Slovenska. 

Martina Mundierová, CEO, MST Partners 

Peter Lang, konateľ, Caarnie 

Miloš Gloznek, projektový manažér, ŽSR 

Branislav Rentka, CEO, m:zone 

Ľuboš Vančo, partner, KPMG Slovensko 

Jaroslav Šedivý, generálny riaditeľ a predseda predstavenstva, Danfoss Power Solutions 

Branislav Panis, generálny riaditeľ, Slovenské národné múzeum 

16,1 % Len v prípade núdze a v nevyhnutnom objeme, žiaden dlhodobý kontrakt 

Marcel Vrátný, generálny riaditeľ, MH Teplárenský holding 
Európa sa ešte dlho nezaobíde bez zemného plynu a mala by svoju závislosť od zemného plynu znižovať. Avšak je potrebné tiež urýchlene vybudovať ďalšie terminály LNG a posilniť infraštruktúru. Tým umožníme diverzifikáciu dodávateľov zemného plynu, aby sme neboli od ruského plynu závislí. Ak sa v budúcnosti zmení Rusko, dokážem si predstaviť využívať čiastočne aj ruský zemný plyn. 

Juraj Sinay, člen výkonného výboru, Zväz automobilového priemyslu 
Hľadanie alternatívnych možnosti pre dodávky plynu v požadovanom množstve pre podmienky SR bude trvať dlhšie! 

Dennis Fino, CEO, Barney Studio 
Myslím si, že je potrebné, aby sme vedeli mať viacero alternatív dodávok plynu, a to ako teraz, tak aj do budúcna. Ak sa postoj Ruska raz zmení a budú ponúkať kompetitívnu cenu, nebránil by som sa tomu, ak to bude nevyhnutné. V prvom rade by som sa ale sústredil na iné zdroje. 

Stanislav Verešvársky, managing director a výkonný riaditeľ, DanubiaTel 
Dôvera sa ťažko buduje a ľahko stráca. A aj v obchode je dôvera veľmi dôležitá. V obchode so surovinami, ktoré sú strategickými, je maximálne dôležité, aby bol obchodný partner spoľahlivý, dôveryhodný, predvídateľný a seriózny. A to v prípade Gazpromu ovládaného Moskvou neplatí ani v jednom atribúte. 

Roman Kučák, CEO & co-founder, Anodius 
Diverzifikácia je kľúčová. Verím, že sme sa už dostatočne poučili a nezopakujeme tento prešľap do budúcna. 

Rudolf Lukačka, konateľ, Relas 

Ondrej Laciak, riadiaci partner, Laciak & Co. 

Attila Danko, konateľ, IBG International Battery Group 

Marko Šarmír, managing partner, RecruitMen & Developium Group 

9,7 % Nevyjadrujem sa/Iné 

Radúz Dula, country manager Slovensko, amazingplaces.sk 
Z etickej roviny by sme mali počkať na „zmenu režimu“. Asi však nemá ekonomicky a ekologicky zmysel nakupovať prakticky tú istú surovinu cez sprostredkovateľa, alebo produkty, ktoré za pomoci tejto istej suroviny vyrobí. 

Rastislav Kočan, Managing Partner, Go4insight 
Rusko je nedôveryhodný dodávateľ. Využíva dodávky plynu a ropy v geopolitickom boji. Rusko navyše oficiálne označilo Slovensko za nepriateľskú krajinu. Kým bude pri moci súčasný ruský režim, treba sa ruským dodávkam úplne vyhýbať. Našou stratégiou by mala byť hlavne diverzifikácia, nebyť závislý ani na jednom dodávateľovi. K ruským dodávkam sa môžeme čiastočne vrátiť až vtedy, keď sa zásadne zmení politická situácia v Rusku. Ale Rusko aj v takomto prípade musí byť už len doplnkovým zdrojom, nesmieme dopustiť žiadnu závislosť. 

Martin Kultan, generálny riaditeľ, Dôvera zdravotná poisťovňa 
Možno áno, možno nie. Odpoveď veľmi závisí od toho, aká bude situácia vo vzťahu s Ruskou federáciou (alebo Sovietskym zväzom). 

Elena Kráľovenská, konateľka, Keis Media 
Rozhodne áno. Bez: ale iba ak; áno ak; len v prípade... 

Juraj Heger, riaditeľ, Vydavateľstvo Slovart 
Ak ešte budú nejaké budúce generácie politikov na Slovensku a v Európe, určite urobia správne rozhodnutie. 

Ďalšie dôležité správy

Premiér Heger a minister Matovič.
Neprehliadnite

Barometer: Mala by vláda finančne pomáhať firmám zasiahnutým vojnou či mimoriadnou udalosťou?