Rada Európskej centrálnej banky (ECB) pre dohľad sa v piatok zíde na mimoriadnom zasadnutí venovanom stavu bankového sektora po nedávnych otrasoch.

Podľa zdroja oboznámeného s problematikou sa konzultácie zamerajú na monitorovanie situácie v oblasti likvidity bánk v eurozóne. Účastníci posúdia aj to, do akej miery sú niektoré inštitúcie vystavené riziku, že klienti podniknú tzv. útok na banky a začnú vo veľkom vyberať vklady.

Akcie bánk sú v poslednom čase pod veľkým tlakom. Najskôr kolaps spoločnosti Silicon Valley Bank (SVB) v USA vyvolal šokové vlny na akciových trhoch po celom svete. Ďalší prepad akcií následne spôsobili problémy švajčiarskej banky Credit Suisse, ktorá po sérii škandálov zápasí s veľkým odlevom klientov.

Ďalšie dôležité správy

KK15 Zürich - Na snímke logo švajčiarskej banky Credit Suisse 10. marca 2023 v Zürichu. Credit Suisse vo štvrtok 15. marca 2023 oznámila, že si od švajčiarskej centrálnej banky požičia 50 miliárd frankov (51,40 miliardy eur) na posilnenie likvidity a dôvery investorov potom, čo prepad jej akcií zvýšil obavy z globálnej bankovej krízy. FOTO TASR/AP
The logo of Swiss bank Credit Suisse is seen in Zurich, Switzerland, on March 10, 2022. Swiss bank Credit Suisse said Thursday, March 16, 2023, it wil
Neprehliadnite

Európske akcie po začatí obchodovania ďalej posilňujú, obavy o banky poľavili