BalíkoBoxy nájdete predovšetkým pri prevádzkach potravinových reťazcov alebo pri nákupných centrách v Bratislave, Ivanke pri Dunaji, Senci, Hlohovci, Trnave, Nitre, Martine, Žiline, Banskej Bystrici, Zvolene, Poprade, Prešove a v Košiciach. V súčasnosti je funkčných 22 terminálov.

Veľké zásielky poputujú na poštu

„Maximálne rozmery balíka, ktorý môže byť doručený prostredníctvom balíkoboxu, sú 60x50x45 centimetrov. Maximálna hmotnosť je stanovená na 30 kilogramov. V prípade, že rozmery balíka presahujú stanovené parametre, vodič balík doručí na priradenú poštu. Adresát je o tejto zmene informovaný SMS správou, ktorá obsahuje všetky potrebné údaje,“ informovala hovorkyňa Slovenskej pošty Martina Macková.

Nová služba však nie je k dispozícii iba v prípade nakupovania cez internet. Balík môže takto zaslať ktokoľvek – podmienkou je použitie elektronického podacieho hárka na internete. Vytlačený adresný štítok potom nalepíte na balík a ten následne podáte na pošte.

Balík bude odoslaný do balíkoboxu zvoleného pri vypĺňaní ePodacieho hárka. Cena za takéto doručenie je stanovená na 2,50 eura pri balíku do 5 kilogramov a na 3,60 eura v prípade balíka do 10 kilogramov.

Treba však dodať, že prevádzkovatelia eshopov si cenotvorbu doručovania nastavujú sami a preto sa ceny za túto službu u nich líšia. Napríklad, ak kúpite tovar v e-shope Hej.sk, za doručenie do schránky zaplatíte 3,80 eura plus poplatok 1,20 eura, ak si dáte tovar poslať na dobierku.

Ako to funguje

Spotrebiteľ si objedná tovar a ako miesto doručenia si vyberie BalíkoBox, ktorý mu svojou lokalizáciou vyhovuje najviac. Po tom, ako poštový doručovateľ vloží balík do schránky, dostane SMS správu o uložení zásielky.

Tá okrem označenia balíka, uvedenia konkrétneho BalíkoBoxu a lehoty na vyzdvihnutie obsahuje PIN kód. Ten potom spotrebiteľ zadá na termináli. Po overení kódu na termináli budete vyzvaní k zaplateniu a po úhrade sa schránka s vaším balíkom otvorí.

Ak ste si dali tovar poslať na dobierku, dostanete aj informáciu o sume, ktorú musíte zaplatiť platobnou kartou cez terminál. Platiť môžete na termináli kartami Mastercard, Visa alebo Maestro.

Po tom, čo vám príde SMS o uložení tovaru do BalíkoBoxu, máte na vyzdvihnutie balíka tri kalendárne dni. Ak si balík nestihnete vyzdvihnúť, nájdete ho na pošte prislúchajúcej k danému balíkoboxu, na čo budete upozornení SMS správou. Tam bude balík na vás čakať osemnásť dní.

Slovenská pošta uvažuje, že v budúcnosti by ste balík nemuseli nosiť na poštu, ale odovzdali ho do takejto schránky.