Pandémia nového koronavírusu, ale aj volebné darčeky bývalej vlády Andreja Babiša, spôsobili najprudšie zadlženie Česka za posledných 30 rokov. Sekeru hlboko zaťala už predchádzajúca kríza a od roku 2008 sa deficit postupne zvýšil nad 1,5 bilióna českých korún (zhruba 60,1 miliárd eur).

V období prosperity však štát znížil záväzky iba nepatrne, ktoré potom od roku 2019 raketovo vzrástli a tento rok pravdepodobne presiahnu hranicu 2,5 bilióna českých korún (100,08 miliardy eur).

Napriek tomu, že v pomere k HDP je zadlženie Česka v Európskej únii jedno z najnižších, varovné je práve jeho skokové zvyšovanie. Babišov kabinet v tom chcel pokračovať, nová vláda Petra Fialu (na snímke) však plánuje šliapnuť na brzdu, uviedol server e15.cz.

Zastaviť rýchle tempo zadlžovania

„Jednou z najdôležitejších úloh, pred ktorými vláda stojí, je zastaviť rýchle tempo zadlžovania štátu. Z hľadiska plánovanej konsolidácie verejných financií je Česko z krajín EÚ najmenej ambiciózne, ostatné štáty už začali brzdiť,“ povedala predsedníčka Národnej rozpočtovej rady Eva Zamrazilová.

Jedným z dôvodov súčasnej situácie sú vysoké rozpočtové výdavky, ktoré v rokoch 2016 až 2020 vzrástli o 600 miliárd na 1,8 bilióna českých korún. „Stalo sa to za štyri roky. To je strašidelný výkon bývalej vlády,“ povedal podpredseda Poslaneckej snemovne Jan Skopeček.

Rozpočtový deficit Česka vzrástol v auguste na rekordných takmer 300 miliárd českých korún
Neprehliadnite

Rozpočtový deficit Česka prvýkrát prekročil hranicu 400 miliárd korún

Nelichotivé historické prvenstvo

Vlani dosiahlo zadlženie Česka 37,7 percenta HDP a naďalej rástlo. Podľa novembrového odhadu ministerstva financií malo na konci roka predstavovať 43,3 percenta. Prognóza na december 2022 očakáva zvýšenie na 46,2 percenta.

Samotný štátny dlh dosiahol za minulý rok viac než 2 bilióny českých korún, čo sa stalo prvýkrát v histórii. Len za minulý rok vzrástol takmer o 400 miliárd českých korún. Na porovnanie, za celé obdobie 2009 až 2019 vzrástol o 460 miliárd českých korún.

česká mena koruny mince Česká národná banka ekonomika hospodárstvo rekordne silná česká koruna
Neprehliadnite

Česká národná banka chce skrotiť prudký rast cien, pokračuje v sprísňovaní menovej politiky