Vláda bude musieť podľa predsedu Národnej rady SR Borisa Kollára (Sme rodina) spustiť masívnu výstavbu nájomných bytov. Zdôraznil, že je to v tejto dobe obzvlášť dôležité, najmä v súvislosti s nárastom cien hypoték, stavebných materiálov či migračnou vlnou z Ukrajiny. Šéf parlamentu to povedal počas návštevy Oravskej Polhory, kde v piatok odovzdali do užívania 19 nájomných bytov.

Rastú ceny nehnuteľností

,,V tejto ťažkej dobe, keď rastú ceny nehnuteľností, hypoték, keď hypotéky začínajú byť absolútne nedostupné pre mladých ľudí, keď k nám prichádzajú Ukrajinci, teraz je veľmi dôležité spustiť masívnu podporu výstavby nájomných bytov," skonštatoval predseda parlamentu. Avizoval, že rakúsky investor je ochotný dať do výstavby bytov na Slovensku pol miliardy eur.

Štátna tajomníčka ministerstva dopravy a výstavby Katarína Bruncková ubezpečila, že podpora nájomného bývania je jednou z priorít rezortu. V minulom roku ministerstvo na obstaranie nájomných bytov priznalo obciam dotácie vo výške 25,7 milióna eur. Prispelo tak na 60 stavieb bytových budov a obstaranie 1 269 bytových jednotiek.

Dotácie na byty

,,Ďalších 2,4 milióna eur predstavovala dotácia na obstaranie technickej výbavy bytov a dva milióny dotácia na obnovu 1 569 bytových jednotiek," vyčíslil riaditeľ odboru komunikácie rezortu dopravy Ivan Rudolf. Štátny fond rozvoja bývania (ŠFRB) podľa neho za minulý rok poskytol na obstaranie obecných nájomných bytov úvery vo výške 44,7 milióna eur.

Na nájomné byty v Oravskej Polhore prispelo ministerstvo dopravy dotáciou vyše 322 000 eur, čo je 35 percent oprávnených nákladov. Ďalších viac ako 598 000 eur (65 percent oprávnených nákladov) získala obec formou úveru od ŠFRB. Bytovku postavili prostredníctvom vlastnej obecnej firmy. ,,Bytovka je už pripravená, skolaudovaná, dotiahneme ešte nejaké papiere a ľudia sa môžu nasťahovať. Momentálne už máme všetky byty obsadené," uviedol starosta obce Michal Strnál.

Ďalšie dôležité správy

Na snímke predseda NR SR Boris Kollár (Sme rodina) počas 60. schôdze Národnej rady SR v Bratislave 15. marca 2022. FOTO TASR - Jaroslav Novák
Neprehliadnite

B. Kollár bude zákaz vstupu predstaviteľov Ruska do NR SR koordinovať s V4