Bill Ackman neočakáva zníženie inflácie v Spojených štátoch na úroveň dvoch percent. Stalo by sa tak jedine vtedy, ak by americký Federálny rezervný systém (Fed) udržiaval viditeľne vyššie úrokové sadzby na dlhšie obdobie. Vyjadrenia B. Ackmana prišli po tom, čo Fed v stredu oznámil zvýšenie úrokových sadzieb o 75 bázických bodov. Spolu s ďalšími opatreniami toto rozhodnutie zdvihlo jednodňovú úrokovú sadzbu z úrovne blízkej nule na úroveň medzi 2,25 až 2,5 percenta.

Jerome Powell, predseda Výboru guvernérov Federálneho rezervného systému Spojených štátov amerických, uviedol, že od tohto momentu by mohol centrálnej banke umožniť, aby začala spomaľovať tempo zvyšovania úrokových sadzieb v závislosti od inflácie. Zároveň však upozornil, že ďalšie mimoriadne výrazné zvýšenie týchto sadzieb by mohlo byť vhodné v prípade, ak inflácia nezačne spomaľovať. Ak by sa tak stalo a inflácia by aj naďalej stúpala, ďalšie zvýšenie úrokových sadzieb by bolo prerokované na najbližšom zasadnutí Federálneho rezervného systému.

Perspektíva návratu k 2-percentnej inflácii neexistuje

B. Ackman na svojom profile na sociálnej sieti Twitter odmietol postoj Federálneho rezervného systému k úrokovým sadzbám a tvrdí, že ide o extrémne akomodačné stanovisko. Je presvedčený, že na „zabitie“ inflácie, ktorá sa aktuálne pohybuje na úrovni okolo 9 percent, sú potrebné vyššie sadzby.

„Nemyslím si, že existuje akákoľvek perspektíva návratu k 2-percentnej inflácii bez podstatne vyšších sadzieb, 4 percentá alebo viac, ktoré sa na týchto úrovniach udržia dlhšie obdobie. Čudujem sa, ako je možné, že Fed verí, že sme už na neutrálnej úrovni," uviedol Ackman vo svojich príspevkoch na Twitteri.  

Ackmanove tweety boli uverejnené v ten istý deň, keď Spojené štáty americké oznámili pokles HDP. Ide o údaj, ktorý by mohol Fed odradiť od ďalšieho agresívneho zvyšovania úrokových sadzieb. HDP Spojených štátov amerických v minulom štvrťroku klesol annualizovaným tempom 0,9 percenta. Ekonómovia, ktorých vo svojom prieskume oslovila agentúra Reuters, odhadovali, že HDP sa odrazí na úrovni 0,5 percenta.

Ďalšie dôležité správy