Jednotky azerbajdžanskej armády podnikli v sobotu večer útočné operácie v Náhornom Karabachu. Podľa agentúry Interfax o tom informovala tlačová služba arménskeho ministerstva obrany. Spresnila, že azerbajdžanské jednotky podnikli útok na osady Mec Taglar a Chcaberd ležiace na juhu Karabachu.

Ministerstvo spresnilo, že jednotky armády neuznanej Náhornokarabašskej republiky podnikajú primerané opatrenia proti postupu azerbajdžanských síl. Predstavitelia Karabachu predtým v sobotu obvinili Azerbajdžan z porušenia mierovej dohody, ktorá začiatkom novembra ukončila šesť týždňov tvrdých bojov o Náhorný Karabach, informovala agentúra AP.

AP vo svojej správe citovala karabašské zdroje, podľa ktorých azerbajdžanská armáda podnikla v piatok neskoro večer útok v okrese Hadrut na juhu Karabachu. Zranenia pri ňom utrpeli traja príslušníci karabašskej armády. Azerbajdžanské úrady zatiaľ nevydali k tvrdeniam arménskej strany nijaký komentár.

Konflikt naďalej neutícha

Podľa agentúry AP arménska strana informovala, že v sobotu došlo k ďalším provokáciám zo strany azerbajdžanských vojakov, a to na juhu Náhorného Karabachu.

O incidente v okrese Hadrut bolo informované aj Rusko, ktoré má podľa mierovej dohody z 10. novembra monitorovať dodržiavanie prímeria v Karabachu. Rusko následne vyzvalo všetky strany konfliktu, aby sa okamžite vrátili k rešpektovaniu režimu úplného prímeria.

KK27 - Ruskí mierotvorcovia nastupujú do vojenského lietadla na neznámom mieste v Rusku 10. novembra 2020. Ruský prezident Vladimir Putin v noci na utorok potvrdil, že Arménsko a Azerbajdžan sa dohodli na úplnom zastavení bojov v separatistickom regióne Náhorný Karabach.  Putin vyhlásil, že on, arménsky premiér Nikol Pašinjan a azerbajdžanský prezident Ilham Alijev podpísali vyhlásenie, ktorým sa
Neprehliadnite

Na arménsku kapituláciu bude dozerať Moskva. Bude Rusko mierotvorcom?

Náhorný Karabach leží v Azerbajdžane, ale od skončenia separatistickej vojny v roku 1994 bol pod kontrolou síl tamojších Arménov podporovaných vládou v Jerevane. Spomínaná vojna de facto ponechala Náhorný Karabach a podstatnú časť okolitého územia v arménskych rukách.

Za 44 dní bojov, ktoré vypukli koncom septembra a vyžiadali sa na oboch stranách viac ako 5 600 obetí, azerbajdžanská armáda prenikla hlboko do vnútrozemia Náhorného Karabachu a začiatkom novembra tým prinútila Arménsko, aby prijalo mierovú dohodu, podľa ktorej Azerbajdžan získal späť väčšinu regiónu spolu s okolitými oblasťami.

EBE 18 Petrohrad - Na snímke zľava ruský minister obrany Sergej Šojgu, ruský prezident Vladimir Putin a veliteľ ruského námorníctva admirál Nikolaj Anatoljevič Jevmenov počas vojenskej prehliadky v rámci osláv štátneho sviatku Dňa námorníctva v ruskom Petrohrade 26. júla 2020. FOTO TASR/AP
President Vladimir Putin, centre, Admiral Nikolai Yevmenov, Commander-in-Chief of the Russian Navy, right, and Russian Defence Minister Sergei Shoigu watch the Navy Day parade in St.Petersburg, Russia, on Sund
Neprehliadnite

Objektív: Ako Rusko vyrazilo na novú vojnu so západom a zatiaľ vyhráva

Azerbajdžan toto svoje víťazstvo oslávil vo štvrtok vojenskou prehliadkou, na ktorej sa zúčastnil aj turecký prezident Recep Tayyip Erdogan.

Mierová dohoda bola pre Arménov veľkým šokom a vyvolala protesty požadujúce demisiu predsedu vlády Nikola Pašinjana, ktorý však odmietol odstúpiť. Samotný premiér označil mierovú dohodu za trpký, ale nevyhnutný krok, ktorý Azerbajdžanu zabránil v ovládnutí celého Náhorného Karabachu, dodala AP.