Britsko-švédska farmaceutická spoločnosť AstraZeneca v utorok oznámila, že požiadala americký Úrad pre kontrolu potravín a liečiv (FDA) o núdzové schválenie svojho nového lieku na prevenciu infekcie koronavírusom. Informovala o tom agentúra Reuters.

Spoločnosť vyhodnotila údaje z neskorej fázy testovania tohto lieku, na ktorej sa zúčastnilo 5-tisíc osôb. Z údajov vyplýva, že liek znižuje o 77 percent riziko toho, že sa u pacienta vyvinú akékoľvek symptómy ochorenia Covid-19.

Liek označovaný ako AZD7442 je v podstate protilátkovou terapiou a podľa farmaceutickej spoločnosti by mohol pomôcť ochrániť ľudí, u ktorých očkovacia látka proti ochoreniu Covid-19 vyvolala slabú imunitnú odozvu.

Budova amerického Úradu pre kontrolu potravín a liečiv (FDA)
Neprehliadnite

Liek proti covidu od Mercku možno schvália pred koncom roka, testy sú v pokročilom štádiu

Zatiaľ čo vakcína pracuje tak, že sa spolieha na aktívny imunitný systém, ktorý si má pomocou nej vybudovať arzenál protilátok, liek AZD7442 obsahuje protilátky vyrobené v laboratóriu, ktoré sa majú v tele pacienta uchovať aj niekoľko mesiacov a v prípade infekcie zasiahnuť proti vírusu.

Schválenie lieku americkým regulačným úradom by pre AstraZenecu bolo veľkým úspechom, keďže ich protikoronavírusová vakcína používaná aj európskymi štátmi naďalej čaká na autorizáciu v Spojených štátoch.

Spoločnosť AstraZeneca zároveň dodala, že v súčasnosti rokuje s vládou USA a ďalších krajín o možných dodávkach tohto lieku.