Asociácia železničných dopravcov Slovenska (AROS) sa obrátila listom na Ministerstvo dopravy a výstavby (MDV) SR. Žiada o zaradenie do prvej vlny očkovania proti ochoreniu Covid-19 ďalšie profesie zamestnancov v železničnej doprave.

„V týchto dňoch sa AROS obrátil na ministerstvo dopravy, konkrétne na hlavnú hygieničku rezortu listom, v ktorom žiadajú o zaradenie do prvej vlny očkovania proti ochoreniu Covid-19 zamestnancov nielen železničnej dopravy, ktorí sa podieľajú na preprave tovaru a surovín," priblížila asociácia.

Karol Galek
Neprehliadnite

Kľúčových zamestnancov treba zaočkovať v prvej fáze

To, ako sú zamestnanci kritickej infraštruktúry v prvej vlne očkovania uvedení, je podľa AROS nedostatočné, keďže by sa to netýkalo rušňovodičov, ktorí vlaky vedú, vozmajstrov a elektrikárov, ktorí vykonávajú prehliadky vlakov, výpravcov a dispečerov, ktorí dopravu riadia. Rovnako aj v cestnej doprave je podľa asociácie minimum povolaní, ktorých by sa očkovanie v prvej vlne týkalo.

„Preto tvrdíme, že v prípade neprehodnotenia prioritných skupín v procese vakcinácie, je pri súčasnom neklesajúcom trende ochorenia Covid-19, a s tým súvisiacej karantény aj zdravých zamestnancov, reálna pravdepodobnosť ohrozenia prepravy nielen základných potrieb, potravín, liekov, ale aj surovín pre iné sektory kritickej infraštruktúry," uviedol v liste pre hlavnú hygieničku rezortu dopravy výkonný riaditeľ asociácie Patrik Benka.