Antigénové testy, ktoré má Slovensko na skladoch Správy štátnych hmotných rezerv (SŠHR) SR, exspirujú v rokoch 2022 a 2023. Ako pre TASR uviedla hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR Zuzana Eliášová, pripravené sú pre prípad zhoršenia sa epidemiologickej situácie a pre prípad potreby ich využitia pri testovaní.

Riaditeľka kancelárie predsedu SŠHR SR Natália Petríková TASR potvrdila, že štát ich má sklade približne 12 miliónov.

JB 31 Praha - Zdravotníci v ochranných oblekoch vyšetrujú odobraté vzorky počas testovania antigénovými testami v Prahe 16. decembra 2020. V Česku sa na 170 miestach začne dobrovoľné antigénové testovanie na COVID-19. Vykoná sa až 60.000 testov denne. FOTO TASR/AP 

Medical workers examine the rapid antigen tests for the coronavirus in Prague, Czech Republic, Wednesday, Dec. 16, 2020. The voluntary testing that is free of charge has started on Wednesday at hundreds of sites across the country an
Neprehliadnite

SŠHR SR má na sklade približne 12 miliónov antigénových testov

Rezort zdravotníctva doplnil, že aktuálne je k dispozícii 120 mobilných odberových miest po celom Slovensku na PCR testovanie s kapacitou pretestovania denne 30-tisíc ľudí.

„V prípade zhoršenia epidemiologickej situácie vie ministerstvo zdravotníctva v priebehu 24 hodín zvýšiť kapacity testovania na 200 miest na PCR testovanie,“ doplnila s tým, že PCR testovanie v indikovaných prípadoch je plne hradené a občana nestojí „ani cent“.

Podľa hovorkyne je ako alternatíva v prípade potreby možné využiť aj 76 výjazdových jednotiek a víziou je i možnosť testovania prostredníctvom siete lekární v zmysle antigénového testovania za poplatok.

Antigénové testovanie je možné za poplatok. Zoznam miest, ktoré túto službu poskytujú, je k dispozícii na webovom sídle rezortu zdravotníctva.