Pred pandémiou v pandémii varoval v sobotu rakúsky minister zdravotníctva Rudolf Anschober. Dôvodom je stúpajúci počet nakazených, ako aj čoraz viac prípadov ľudí infikovaných britským variantov nového koronavírusu. Informovala o tom agentúra APA.

V priebehu niekoľkých týždňov sa v Rakúsku presadil britský variant koronavírusu, uviedol Anschober. Zatiaľ čo na prelome januára a februára bol podiel pôvodného variantu kmeňa koronavírusu 61,5 percenta, o tri týždne neskôr sa toto číslo znížilo na 36,3. Dominujúcim sa stal britský variant, ktorý tvorí aktuálne 58,4 percenta zo všetkých pozitívne testovaných.

KK38 Kecskemét - Zdravotník ukazuje ampulku s ruskou vakcínou Sputnik V v nemocnici 19. februára 2021 v maďarskom meste Kecskemét. FOTO TASR/AP
A health worker holds a vial of the Russian vaccine Sputnik V Bacs-Kiskun County Training Hospital in Kecskemet, Hungary, Friday, Feb. 19, 2021, as the vaccination with Sputnik V against the new coronavirus continues in the country. (Sandor Ujvari/MTI via AP)
Neprehliadnite

Sputnik V je po preočkovaní účinný proti mutáciám, tvrdia ruskí vedci

„Prevaha britského variantu nie je pre Rakúsko dobrou správou. Je výrazne nákazlivejší ako pôvodný vírus - podľa najnovších výpočtov v Rakúsku až o 23 percent," varoval šéf rezortu zdravotníctva. Ako vysvetlil, odzrkadľuje sa to na veľmi rozdielnom vývoji nákazy - zatiaľ čo pôvodný vírus má reprodukčné číslo približne 1, jeho hodnota je pri britskom variante alarmujúco vysoká na úrovni 1,23. Čím viac sa preto šíri tento variant, tým väčšie riziko nákazy hrozí obyvateľom Rakúska, upozornil minister.

V Rakúsku potvrdili 11 576 prípadov britského variantu a 454 prípadov juhoafrického variantu koronavírusu z 43 849 sekvenovaných vzoriek. Medzičasom sa na prítomnosť niektorého z variantov testujú všetky pozitívne vzorky. Juhoafrický variant dominuje len v tirolskom okrese Schwaz, no má klesajúcu tendenciu.

Coronavirus covid-19
Neprehliadnite

Veľký prehľad mutácií a variantov koronavírusu. Ktoré z nich sú najnebezpečnejšie

„My všetci rozhodujeme naším konaním, či sa nám napriek dominancii nákazlivejšieho variantu podarí do Veľkej noci dobre zvládnuť túto krízu," poznamenal Anschober. Neskôr by sa podľa jeho očakávaní mala situácia zlepšiť vďaka vyšším teplotám, kratšiemu pobytu v uzavretých priestoroch a rýchlejšiemu tempu očkovania obyvateľstva.

Aktuálne bolo v Rakúsku podaných približne 800-tisíc dávok vakcín proti koronavírusu. „V marci sa počet doručených dávok vakcín oproti januáru a februáru strojnásobí, a od apríla ešte zdvojnásobí," prisľúbil Anschober. V Rakúsku hlásili zdravotnícke úrady v sobotu za 24 hodín prírastok 2 557 nakazených, čo znamená, že počty nových prípadov zostávajú stále na vysokej úrovni. Za uplynulých sedem dní pribudlo denne v priemere 2 200 novoinfikovaných. O 25 na 8 694 sa zvýšil doterajší počet obetí ochorenia Covid-19. Pozitívne bolo v krajine od začiatku pandémie testovaných 472 871 osôb.