Ambulancie nemôžu vyberať poplatky za poskytovanie zdravotnej starostlivosti, alebo tým podmieňovať poskytovanie zdravotnej starostlivosti. Upozornil na to prezident Asociácie nemocníc Slovenska (ANS) Marián Petko. Viaceré ambulancie chceli v prípade nedofinancovania sektora od februára zaviesť kompenzačné poplatky.

Kompenzácia prevádzkových nákladov

„Z nášho pohľadu to, čo sa teraz dva týždne hovorilo o poplatkoch, nie je v súlade so zákonom,“ skonštatoval Petko. Asociácia nie je podľa neho proti poplatkom, no musia byť štátom definované, regulované a mať rovnaké pravidlá pre všetkých. „Má sa prijať legislatívny rámec tak jasne zrozumiteľný, aby z toho vyplývalo, či sa môžu, nemôžu a v akom rozsahu poplatky vyberať,“ dodal.

Desiatky ambulancií začali od nového roka vyberať pri vyšetrení poplatky na kompenzáciu prevádzkových nákladov. Žiadali o dofinancovanie sektora. Upozorňovali, že ak štát nezvýši platby pre ambulantných poskytovateľov, pridajú sa k nim aj ďalšie.

Poplatky by sa nemali zaviesť

Ministerstvo zdravotníctva a ambulancie sa koncom januára dohodli na dofinancovaní sektora v objeme 283 miliónov eur. Poplatky pre pacientov by sa tak podľa dočasne povereného premiéra Eduarda Hegera zaviesť nemali.

Ďalšie dôležité správy

Na snímke minister zdravotníctva SR Vladimír Lengvarský (nominant OĽANO počas tlačového brífingu po skončení rokovania medzi Lekárskym odborovým združením (LOZ) a vládou SR v Bratislave v pondelok 21. novembra 2022. FOTO TASR - Jaroslav Novák
Neprehliadnite

Ministerstvo zdravotníctva chce zvýšiť úhrady zdravotných poisťovní pre pohotovosti