V Anglicku sa od pondelka môžu opätovne otvoriť tzv. záhradné pohostinstvá a exteriérové časti reštaurácií či iných gastronomických prevádzok. Znovu sa tiež otvárajú obchody s iným než nevyhnutným tovarom, a tiež kaderníctva, posilňovne, plavecké bazény, nechtové štúdia, či zoologické záhrady. Zrušený bol aj zákaz vychádzania po 22.00 h.

Zhromažďovanie ľudí v interiéroch však naďalej zostáva značne obmedzené, uvádza spravodajská stanica Sky News. Britský premiér Boris Johnson vyzval v súvislosti s uvoľnením opatrení občanov, aby sa ,,správali zodpovedne" a naďalej dodržiavali hygienu rúk či vzájomné rozstupy.

Johnson pôvodne avizoval, že keď sa otvoria záhradné posedenia, dá si v niektorom z nich pivo. Z úcty k nedávno zosnulému princovi Philipovi však svoju návštevu takejto prevádzky nateraz odložil. Nemenovaný zdroj z prostredia vlády však potvrdil, že Johnson sa v pondelok nechá ostrihať v kaderníctve, a to ešte pred svojím vystúpením v Dolnej snemovni, kde vzdá hold zosnulému manželovi kráľovnej Alžbety II.

V Košiciach sa od pondelka školy neotvorili. Na snímke otvorená základná škola v Družstevnej pri Hornáde v okrese Košice – okolie 8. februára 2021. FOTO TASR – František Iván
Neprehliadnite

Od 19. apríla sa otvoria 8. a 9. ročníky ZŠ, okrem čiernych okresov

Mnohé anglické pohostinstvá a reštaurácie prijímali počas lockdownu rôzne zmeny potrebné na to, aby mohli po uvoľnení otvoriť svoje vonkajšie časti. Britské združenie pivovarníkov a majiteľov pohostinstiev však odhaduje, že takýmito priestormi disponuje len zhruba 40 percent podnikov.

Obnovená je od pondelka tiež možnosť dovolenkovania v rámci Anglicka. Dovolenkovať však takto spoločne môžu len členovia jednej rodiny, či tzv. bubliny, a to v samostatných ubytovacích zariadeniach, kde nie sú interiérové priestory zdieľané s inými ľuďmi. Dovolenky v zahraničí ostávajú zakázané a zatiaľ nie je známe, kedy dôjde v tomto smere k uvoľneniu. Zakázané sú naďalej aj návštevy medzi domácnosťami mimo tzv. bublín.

K uvoľneniu dochádza po v poradí už treťom lockdowne, ktorý bol v Anglicku vyhlásený 6. januára. Ak to povolí epidemiologická situácia, tak ďalším významným dátumom by tam mal byť 17. máj, keď začne platiť tzv. pravidlo šiestich - týkajúcich sa stretávania ľudí v interiéroch. K miernejšiemu uvoľneniu epidemiologických opatrení došlo v pondelok aj v Škótsku, Walese a Severnom Írsku, uvádza agentúra AFP. Vo Walese sa otvorili prevádzky ponúkajúce aj iný než tovar bežnej dennej spotreby. Zmiernili sa tam tiež cestovné obmedzenia, vďaka čomu je možné cestovať z Walesu do zvyšku Británie a tiež do Írska a späť.

AKO SHERLOCK HOLMES
Univerzitná nemocnica Bratislava
rieši problém so sestričkami, ktoré
sa nakazili covidom. Skúma, či
v práci alebo cestou do nej.
Neprehliadnite

Kombinácia protilátok znižuje príznakový covid až o 81 percent, uviedol koncern Roche

V Severnom Írsku, Walese aj Škótsku sa do tried mohli vrátiť tí žiaci, ktorí boli doteraz odkázaní na dištančnú výučbu, uvádza Sky News. V Severnom Írsku sa taktiež skončila platnosť nariadenia ,,zostať doma", pričom počet ľudí, ktorí sa smú stretnúť v exteriéri sa zvýšil zo šesť na desať.

Z Británie v nedeľu hlásili len sedem nových úmrtí súvisiacich s nákazou novým koronavírusom, čo je najmenej od polovice vlaňajšieho septembra, uvádza denník The Guardian. Okrem toho tam pribudlo tiež 1 730 nových prípadov nákazy.

Prinajmenšom prvou dávkou niektorej z vakcín proti koronavírusu bolo v Británii zaočkovaných už približne 61 percent dospelých obyvateľov (vyše 32 miliónov). Viac ako 14 percent už dosalo obe dávky vakcíny.