Spomaľovanie inflácie vo výrobnej sfére je do budúcnosti dobrou správou aj pre spotrebiteľskú infláciu. V reakcii na zverejnené údaje Štatistického úradu SR to konštatoval hlavný ekonóm ČSOB Marek Gábriš.

Ceny priemyselných výrobcov v tuzemsku boli podľa aktuálnych štatistík v apríli medziročne vyššie o 14,2 percenta. „Dynamika rastu cien v priemysle sa tak výrazne spomalila, keďže v predchádzajúcich mesiacoch prekračovala 27“. V podstate je na klesajúcej trajektórii už od septembra 2022, kedy dosahovala takmer 62 percent ,“ vyčíslil analytik.

Podobný trend pritom podľa Gábriša vidno aj u našich najdôležitejších obchodných partnerov z Nemecka a Českej republiky. Výrobná inflácia v Nemecku v apríli spomalila na 4,1 percenta a v Česku na 6,4 percenta.

Pripomenul, že doterajší rast spotrebiteľských cien mal najmä nákladový charakter a bol tlačený najmä cenami energií a potravín. „Tlak na rast nákladov výrobcov sa tak znižuje a vytvára priestor aj na znižovanie nákladových inflačných tlakov pre spotrebiteľov. Pre ekonomiku je to dobrá správa,“ zhodnotil ekonóm.

Potrebné je podľa neho ešte sledovať sekundárne inflačné tlaky prejavujúce sa v tlaku na ceny spotrebiteľských služieb, či dopytové tlaky. „V každom prípade aj dnešné údaje o cenách priemyselných výrobcov potvrdzujú, že najväčší inflačný šok máme za sebou a cenové tlaky budú pravdepodobne ďalej zvoľňovať,“ dodal Gábriš.

Okrem priemyslu sa v apríli spomaľovala inflácia aj v ďalších odvetviach. Medziročný rast cien poľnohospodárskych výrobkov spomalil na 9,1 percenta, pričom v marci dosahoval ešte 21,5 percenta. Je to ich najpomalší rast od júna 2021. Ceny stavebných prác sa zvýšili o 14,1 percenta, čo bol ich najpomalší rast od decembra 2021.

Ďalšie dôležité správy

Ilustračná fotografia
Neprehliadnite

Benzíny a nafta budú zrejme aj naďalej zdražovať, predpokladá ekonóm Marek Gábriš